Wiele ludzi jest przekonanych, iż nie ma lepszego aparatu aniżeli lustrzanka. Fakt – zawodowcy z zasady korzystają z nich, dlatego że te są bardziej odporne na trudy pracy, prędkie, niezawodne.

czasy się jednak zmieniają, ekwipunek cyfrowy jest coraz to lepszy a także bardziej dostępny. Lustrzankę plus obiektywy makro zdołamy dziś nabyć często taniej, aniżeli kompaktowy aparat. Naturalnie nie model profesjonalny, lecz przyzwoity amatorski aparat fotograficzny z lustrem.

Wejdź na zamieszczony tu odnośnik przenoszący do analogicznego omówienia – ono bez wątpliwości także będzie dla Ciebie emocjonujące.

To powoduje, iż po lustrzanki sięgają również laicy, którzy następnie utyskują na obsługę aparatu. Lustrzanki mają bowiem niezaprzeczalne atuty, lecz również wady, lub raczej cechy, które nie każdemu odpowiadają. Niekiedy lepiej sięgnąć zatem po aparat kompaktowy. Czy też kupić bezlusterkowca – coraz to w wyższym stopniu popularny typ aparatu.

mężczyzna

Źródło: flickr.com

Jakość fotografii w ogromnej mierze jest zależna od matrycy światłoczułej w urządzeniu, a szczególnie rozmiaru pikseli na tej matrycy. Im ogromniejsze piksele, tym z reguły wyższa jakość fotografii, wysoka czułość na światło. Wielkość pikseli zależy także od rozmiaru matrycy oraz od ich zagęszczenia na nawierzchni matrycy. A zatem wniosek jest taki – im ogromniejsza matryca jak też piksele, tym wyższa jakość fotografii, zwłaszcza w mizernym oświetleniu. Aparaty cyfrowe posiadają rozmaite wielkości matryc, jednakże prym tutaj wiodą lustrzanki jak też większa część bezlusterkowców. Amatorskie urządzenia zazwyczaj oferują sensory rozmiaru APS-C.

Istnieją też kompakty z tak ogromnymi matrycami, są to jednak nieliczne oraz drogie modele. Jeżeli pomimo wszystko wolimy kupić aparat kompaktowy, zwróćmy uwagę na kamery z matrycami typu BSI CMOS – są one bardziej czułe na naświetlenie.