Czym zajmuje się audytor? Odpowiedź jest łatwa: przeprowadza audyt, czyli szczegółowe sprawdzanie pewnych spraw. W tym wpisie w zasadzie chodzi o kontrolę, którą wykonuje się w biznesie. Jeśli nie widzisz, że takie sprawdzanie przedsiębiorstwa jest nieodzowne, namawiamy do czytania – ten tekst może diametralnie zmienić twój pogląd.

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Audytor wewnętrzny jest zatrudnionym ekspertem przed firmę, autonomicznym wobec reszty szczebli. Jego głównym zadaniem rzecz jasna jest regularnie kontrolowanie, czy firma działa prawidłowo. Przy wybieraniu osoby, która zrealizuje takie ciężkie obowiązki, trzeba pamiętać, by postawić na człowieka, który charakteryzuje się takimi atrybutami, jak spostrzegawczość, siła woli i drobiazgowość. Ciężko odszukać osobę, która zjednoczy w sobie te cechy.

Audytor zewnętrzny to osoba, którą proponuje zwykle zewnętrzna firma konsultingowa. Wykonuje analogiczne obowiązki, jak audytor wewnętrzny. Zatrudnienie zewnętrznego specjalisty od badania firmy wykazuje więcej korzyści niż tworzenie takiego stanowiska wewnątrz firmy. Audytor z firmy konsultingowej to pewność obiektywizmu. Taki człowiek nie jest nijak powiązany z kadrą twojej firmy, a więc umie dostrzec pewne sprawy, które zlekceważy człowiek z wewnątrz. A to kluczowe w wypadkach, kiedy istnieją poszlaki, że ktoś z kadry przedsiębiorstwa popełnił znaczny błąd przy pracy lub gdy istnieją podejrzenia, że dokonano nielegalnych operacji na finansach firmy.

Audytor z niezależnej agencji to człowiek efektywny, który umie zauważyć rzeczy, których nie znalazł nawet najzdolniejszy pracownik. Stąd opłaca się wydać trochę pieniędzy na tego typu usługi, aby otrzymać gwarancję, że wszystko pracuje tak, jak powinno. W okresie wielkiego kryzysu ekonomicznego najmniejszy błąd może kosztować działalność naprawdę wiele. Nie bierz na siebie takiego ryzyku, opłać audyt – audyt wewnętrzny zewnętrzny.

Źródło: Iso.org.pl