Zrobić zdjęcie potrafi każdy, mimo to tylko nielicznym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Parę porad dla potencjalnego fotografa?

obiektyw

Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim, postaraj się o dobry obiektyw, który stanowi okno, przez które matryca aparatu ogląda świat. Nie podlega żadnej kwestii, że powinieneś zwrócić uwagę na obiektywy Canon czy obiektywy Nikon (dobrej jakości sprzęt foto fotokubek wrocław kupisz niedrogo online – obiektywy marki Canon). Musisz jedynie świadomie dobrać obiektyw do danej sytuacji. Trzymaj aparat stabilnie, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu.

Twojej uwagi niech nie umknie światło, albowiem mówi się, że światło to obok wiedzy o obrazie, najważniejszy element warsztatu fotografa. Zanim więc nauczymy się korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajmy się rezygnować z intensywnego światła. Wbrew pozorom sesja w cudowny, słoneczny dzień, w samo południe, nie jest gwarancją dobrych zdjęć. Odpowiednie światło mamy w tak zwanej „złotej godzinie”, czyli godzinę od wschodu i zachodu słońca. Bardziej rozproszone, miękkie światło sprzyja fotografii portretowej, nie zapominajmy o tym. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się najpiękniej.

Stosuj używanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Czyli: fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry planowanego kadru. Zależnie czy chcesz uchwycić piękno żółtych słoneczników, czy oryginalne chmury na lazurowym niebie. Uwaga! Czasami zapomnij o symetrii. Stary kościółek w środku kadru? Zero inwencji. Takie ujęcia to już przeszłość. W dodatku, zasada ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową!
Nie bądź barbarzyńcą i staraj się nie obcinać ludziom głów, stóp, łokci ani dłoni. Niejeden z nas odczuwa ból … patrząc na takie zdjęcie. Takie niedociągnięcia przeważnie spowodowane są zwykłym…lenistwem, ponieważ rzadko kiedy nie ma możliwości poprawienia złego kadru. Dobra rada: oglądajmy zdjęcia na wyświetlaczu. Nawet zawodowiec korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć błędów.

Zadbaj o tło
Zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to standard u większości fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „kwiatki”, niwelują zamierzony efekt odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Dlatego, miej oczy szeroko otwarte!