Osoba, która zdecydowała się na założenie własnej firmy, powinna pamiętać o tym, że nawet niewielka spółka musi prowadzić swą rachunkowość. Rachunkowość małych spółek często zwana jest małą księgowością.

Jeśli chcesz, aby prowadzona ona była poprawnie, musisz jej prowadzenie oddać fachowej księgowej.
Mała księgowość opiera się na prowadzeniu księgi przychodów oraz rozchodów, jeśli spółka jest opodatkowana podatkiem liniowym albo jest opodatkowana według skali podatkowej oraz na prowadzeniu ewidencji dochodów, jeżeli spółka jest opodatkowana ryczałtem. Obie ewidencje mogą stanowić podstawę do wyliczeń z Urzędem Skarbowym.

Czy poszukujesz obecnie czegoś ciekawego? Jeżeli tak, to zerknij na ofertę, która na pewno wyda się Tobie ekscytująca. Dotyczy ona zbliżonej problematyki.

Niektóre podmioty muszą prowadzić jeszcze dodatkowe ewidencje np. wyposażenia czy też ewidencji kilometrów przejechanych przez firmowy samochód. Jeśli dana spółka jest płatnikiem opodatkowania VAT, wówczas mała księgowość zobowiązuje ją do posiadania rejestru zakupu oraz sprzedaży VAT. Na bazie takiego rejestru, podatnik składa deklaracje VAT-7, jeśli rozlicza się co miesiąc, albo VAT- 7K, jeżeli rozlicza się co kwartał. Tego typu deklarację należy wypełnić i złożyć w US do 25 dnia każdego miesiąca. Ułatwieniem może tutaj być możliwość wysyłania deklaracji VAT elektronicznie za pomocą systemu księgowego on-line.

auto na drodze

Autor: assilem4
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejnym elementem księgowości małych podmiotów, są opłaty ZUS. Firma, jaka nie zatrudnia pracowników, jest zobowiązana do opłacania opłat ZUS do 10 dnia dowolnego miesiąca za poprzedni miesiąc. Czas przedłuża się do 15 dnia miesiąca, jeśli spółka zatrudnia członków personelu. Można by zdecydować się na osobiste prowadzenie małej księgowości. Wtedy oszczędzimy na zatrudnianiu profesjonalnej księgowej. Pomocą będą tutaj zapewne programy dostępne w internecie.

Tego typu aplikacje dają możliwość nie jedynie wystawiania faktur, lecz również oferują możliwość wyliczenia zobowiązań skarbowych jak i sporządzanie wymaganych deklaracji. Dzięki programom prowadzenie małej rachunkowości jest znacznie łatwiejsze. Niezbędny jest jedynie laptop i dostęp do Internetu.