Decydując się na usamodzielnienie i niezależność musimy zatroszczyć się o własne lokum. Jednym z bardziej interesujących rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę może okazać się budowa domu. Ponoszone, w związku z taką inwestycją koszty, w zależności od umiejscowienia, bywają niższe, niż w przypadku kupna nowego mieszkania od dewelopera, co czyni budowę domu interesującą opcją.

budowa domu

Autor: Wolf System Sp. z o.o.
Źródło: Wolf System Sp. z o.o.

Trudnym zadaniem jest oszacowanie ostatecznych kosztów budowy domu. Sprawę komplikuje fakt, że na realizację inwestycji wpływa wiele czynników.
Nie bierzemy pod uwagę też oczywiście ceny kupna gruntu pod budowę, ponieważ w tym aspekcie ceny powiązane są z miejscem, które nas interesuje.
Wszelkie koszty należy podzielić na cztery najważniejsze grupy.

1. Stan zerowy, czyli wszelkie roboty ziemne między innymi fundamenty, ściany, stropy i schody zlokalizowane poniżej poziomu gruntu.
2. Stan surowy, otwarty, czyli ściany nośne i działowe, stropy, schody, konstrukcja dachu a także materiały izolacyjne.
3. Stan surowy, zamknięty, czyli okna i drzwi.
4. Prace końcowe – etap absorbujący najwięcej pieniędzy – instalacje, tynki, posadzki itd..

Budowa domu

Autor: Freddy

Trzeba jednak pamiętać, że biorąc pod uwagę gotowe domy (zobacz obciążalność długotrwała przewodów) czy mieszkania (), część z tych kosztów również będzie leżała po naszej stronie (chyba, że zdecydujemy się na wersję „pod klucz”, która z pewnością będzie droższa).
Dużym ułatwieniem będą gotowe projekty domów, które najczęściej uwzględniają koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztowała budowa naszego domu. Warto zwrócić uwagę na gotowe projekty między innymi właśnie z tego powodu. Średnia cena zakupu gotowego projektu wynosi ok. 2000 zł. Są to jednak pieniądze dobrze zainwestowane, ponieważ dają możliwość wybrania takiego projektu, który będzie przedstawiał dom naszych marzeń.

Ponieważ sumy zainwestowane w budowę domu są jednymi z najdroższych, jakie musimy ponieść w w ciągu życia, warto wybrać taki dom, który będzie nam odpowiadał. Często zdarza się, że mamy „w głowie” dany projekt, ale nie potrafimy architektowi go wyjaśnić. W tej sytuacji przeglądanie gotowych szkiców domu może być bardzo pomocne. Tym samym pozwoli zaoszczędzić dużą kwotę pieniędzy, którą trzeba by przeznaczyć na zlecenie indywidualnego projektu.

budowa domu

Autor: Biuro Projektowe ARCHON+
Źródło: Biuro Projektowe ARCHON+

Bez względu na to, jakim budżetem na budowę domu rozporządzamy, musimy brać pod uwagę minusy, z których najczęściej najbardziej istotnym jest umiejscowienie budowy. Nie da się ukryć, że aby mieszkać w komfortowym miejscu często trzeba wybrać tańszą, gotową ofertę od dewelopera (), który nabywając większy grunt ma możliwość zminimalizowania kosztów jednostkowych. Warto też pamiętać o wygodzie jaką daje wykonanie wszystkich prac i załatwienie najważniejszych formalności, związanych z budową domu przez firmę deweloperską. Pozostaje więc rozważyć wszystkie korzyści i konsekwencje i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie.