Podróż autostopem jest w dzisiejszych czasach postrzegana jako znak pewnego wariactwa. Wiele osób postrzega dzisiejszych autostopowiczów jako ludzi, którzy znajdują się krawędzi zdrowego rozsądku lub popełniają błędy młodości.

Nie zawsze tak było. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej istniała przecież książeczka autostopowicza, co legalizowało i zachęcało do zwiedzania Polski w ten sposób. Jakiś czas temu sytuacja się zmieniła. Autostopowicze rzadko są witani przez kierowców szczerym uśmiechem, a raczej obojętną miną.
Wciąż jednak istnieją podróżni, którzy jazdę autostopem cenią sobie dużo bardziej niż koleją czy samolotem. I tacy, którzy „podróż za jeden uśmiech” uważają za jedyną sposobność na zjeżdżenie Polski i Europy. Brak dostatecznych funduszy na kupno biletu na samolot jest przecież jednym z głównych powodów do stanięcia przy trasie i czekania w ufności, że życzliwy kierowca zatrzyma samochód.
zniszczony w zniszczarce papier

Autor: Sh4rp_i
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba powiedzieć jednak, że jazda autostopem zrobiła się trudna. Ludzie w całej Europie stali się chyba bardziej nieufni i zamknięci. Nie wydaje się, że to zmiana z ostatnich lat, bo dekadę temu sytuacja była całkiem podobna. Bywa, że autostopowicze czekają większą część dnia z nadzieją na podwiezienie i długo nie ruszają się nawet o kilka metrów. Kiedy jednak życzliwy człowiek zatrzyma obok nich auto, przeważnie sympatyczna rozmowa wynagradza trudy wyczekiwania godzinami w słońcu i słocie.
Trzeba przyznać, że podróż w taki sposób wiąże się także z zagrożeniami. Nie można przewidzieć, czy człowiek po drugiej stronie szyby (dotyczy to i kierowcy, i autostopowicza) z pewnościąna pewno ma dobre plany i można się czuć wówczas bezpiecznie.

Przy jeżdżeniu okazją trzeba mieć się na baczności. Bardziej niż w przy korzystaniu z konwencjonalnych środków transportu. Garstka zapalonych wciąż autostopowiczów ma tego świadomość. I to nie jest w stanie ich powstrzymać przed autostopowymi podróżami.