E-book czyli elektroniczna książka jest dzisiaj najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Stopniowo wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są tylko w postaci e-booków zwłaszcza w takich dziedzinach jak informatyka. E-booki pojawiły się wiele lat temu w postaci manuali dołączanych do różnych programów komputerowych.

Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą wyłącznie w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się niezwykle popularne. Doprowadziło do tego dużo zalet tej formy książki do których główną jest mały koszt produkcji. Dzisiejsze e booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo informacji w nich zawartych, gdyż takich plików nie da się edytować bez specyficznego programu.

regały z książkami w księgarni

Autor: brewbooks
Źródło: http://www.flickr.com
Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu trzeba tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie książek zostało wyparte przez telewizję i Internet. W związku z tym księgarnia jest mniej odwiedzana.

czytnik ebook kindle

Autor: bfishadow
Źródło: http://www.flickr.com

Miłośnicy powieści biją na alarm widząc, że sprzedaż publikacji kolosalnie spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Jednakże darmowe ebooki to szansa na powrót wielu do czytelnictwa (przykład: tu odkryjesz więcej informacji).

Jeżeli zaprezentowane tu informacje są dla Ciebie absorbujące, kliknij tu, ponieważ w danym serwisie (https://hurt.domwina.pl/) także przeczytasz coś interesującego!

Jest to głównie podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak stworzona, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to duża przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak zwykły ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie można odbierać tego jako minus, a wręcz przeciwnie. Przecież normalne książki papierowe też czytamy tylko przy świetle. Drugą korzyścią czytników ebooków jest dużo innych funkcji. Możemy oglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, czy też przeglądać internet. Ebooki są znacznie tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydawcy nie są przekonani jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obawy powiązane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym dużego problemu i nabywcy mają zawsze do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków (takich jak: e-podręczniki do szkoły), bo już w pierwszej połowie roku 2012 odnotowano znaczy wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy także zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydanie tradycyjnej i elektronicznej wersji książki bywa już normą. Plany na następne lata zakładają znaczny wzrost o kilkaset procent w ciągu roku rynku ebooków.

Dostępne w internecie darmowe ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Można je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze specjalnym oprogramowaniem oraz na czytnikach. Czytnik zmieści się w dłoni, jest leciutki, można schować go do torby czy kieszeni, a jednocześnie można do niego wgrać kilkaset publikacji.