Osoby, które posiadają odpowiednie warunki (czas czy umiejętności) mogą sobie pozwolić m.in. na oceaniczne rejsy na własnym lub wynajętym jachcie. Taka forma spędzania czasu jest niezwykle atrakcyjna, lecz wymaga dobrej formy oraz szerokiego zasobu znajomości tematu.

Wybierając właściwy jacht trzeba brać pod uwagę kilka istotnych czynników. Należą do nich m.in. kształt jednostki, szybkość, którą może osiągnąć czy też tzw. „morska dzielność”. Nowoczesne jachty mają nieco szerszą rufę. Może to powodować zmniejszoną stabilność obranego kursu. Są trochę bardziej skomplikowane podczas codziennej obsługi, a to mogłoby być bardziej męczące szczególnie w wypadku rejsów na wielkie odległości. Osoby, dla których komfort rejsu jest niezwykle ważnym warunkiem, powinny unikać łodzi z bardziej płaskim dnem. Pomimo tego, że są one znacznie szybsze, to nie są w stanie zagwarantować odpowiedniego luksusu pływania. Niezłym rozwiązaniem pomiędzy komfortem a prędkością są zatem łodzie, które mają bardziej zrównoważony układ kadłuba z trochę węższą rufą.
Nowy Jork

Autor: DFShutterbug
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiedni jacht, którym miałby się odbyć długodystansowy rejs (Polecamy rejs kanałem elbląskim ceny) musi posiadać szczególnie solidną i odporną konstrukcję kadłuba. Jednym z newralgicznych punktów jest jego połączenie z pokładem. To właśnie tutaj mogłyby pojawiać się ewentualne nieszczelności. Równie ważne jest umiejętne zamocowanie kila czy też ilość i wielkość bolców, które mocują kil.

Ponadto istotny jest jego kształt oraz konstrukcja steru. Niektóre osoby przekonują, że niezłym wyjściem jest wykorzystywanie skega, ponieważ większa stabilność jachtu jest ważniejsza niż trochę większa prędkość.