Dobór sposobu, w jaki domek będzie nagrzewany, to jedna z ważnych decyzji, jaka będzie miała bezsprzeczny wpływ na koszty użytkowania. Do najbardziej popularnych rozwiązań należy grzanie paliwem stałym, grzanie za pomocą energii elektrycznej oraz ogrzewanie gazowe.
Jeśli idzie o ogrzewanie elektryczne, tego rodzaju grzanie uznawane jest za jedno z w najwyższym stopniu niezawodnych oraz komfortowych.

Red Bull Racing

Autor: First Austria
Źródło: First Austria
Niepodważalną zaletą będzie tu na pewno prostota obsługi: regulacja temperatury jest banalna, zaś instalacja nie wymaga ciągłej ingerencji mieszkańców. Niestety, bezdyskusyjnym faktem jest też, że ogrzewanie elektryczne będzie dość kosztowne. Jednym z większych sumptów jest instalacja paneli do nagrzewania, dosyć kosztowny jest również sterownik. Do wyżej wymienionego jednokrotnego wydatku, wypada doliczyć późniejsze koszty użytkowania, a te także nie są małe. Gazowe ogrzewanie jest skomplikowane w montażu, ale opłacalne. Jeśli idzie o wygodę eksploatacji gazowy kocioł jest porównywalny do ogrzewania na prąd – z pewnością nie zajmuje mnóstwo powierzchni, nie zabrudzi pomieszczeń a także nie musimy dozorować ilości opału.
sterownik

Autor: Qtea
Źródło: http://www.flickr.com
Pośród stałych paliw, najbardziej popularny jest z pewnością węgiel oraz drewno. Te paliwa pozwalają na najogromniejsze oszczędności kosztów opalania. Niestety grzanie tego typu jest bardzo problematyczne, jednakże nadal ma wielką popularność.

Najogromniejszymi wadami nagrzewania stałym paliwem jest na pewno niezbędność stałej kontroli spalania, większa liczba zanieczyszczeń, produkowanie trujących spalin jak też konieczność wygospodarowania powierzchni na opał. Wśród kotłów na stałe paliwo wyróżnić można następujące rodzaje: kocioł komorowy, zasypowy, tak zwany zagazowujący lub bezobsługowy.