Darłowo to słynna miejscowość odpoczynkowa, częstokrotnie wybierana na urlop nad morzem. Mieści się u ujścia rzeki Wieprzy. Ma dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje urlop może pomału rezerwować miejsca w hotelu. Darłowo czeka już albowiem na urlopowiczów.

Plaża, morze

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym głównym placem w mieście. Za dawnych czasów gród był obudowany murem z strażnicami i bramami. W czasach teraźniejszych możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich w postaci Bramy Kamiennej, przy ul. Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on specyficzny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości dwudziestu czterech metrów. Budowa obiektu zaczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku podczas panowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało też współpracę z Hanzą. W osiemnastym i dziewiętnastym wieku w zamku mieściły się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku funkcjonuje tu muzeum, w którym zebrano zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby wykonane z drewna , okazy sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki współczesnych twórców. Wieża zamkowa również udostępniona jest do zwiedzania.

Najbardziej wartościowym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w 1321 r.. Blisko 70 lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można sarkofagi książąt pomorskich, m.in. Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od 1992 r.

Zobacz, czy następny link (https://www.hotelpanorama.pl/) jest tym, czego teraz poszukujesz. Zapewne bardzo może pomóc Ci w Twoim projekcie, który aktualnie robisz. Sprawdź, naprawdę nie pożałujesz!

obiektem czci jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie audiencji w Rzymie. Kolejnymi ciekawymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół świętego Jerzego będący w przeszłości częścią szpitala świętego Ducha dla trędowatych oraz jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku – kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem udekorowanym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. Podczas pobytu w Darłowie należy zobaczyć też barokowy Ratusz, który przebudowano w 1725 r.. Jest on aktualnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem jest fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Wokół pomnika wzniesionego po to, aby upamiętniał ludzi morza, zamieszczono cztery tablice wykonane z brązu, które przedstawiają zarys historii miasta. Atrakcyjnym obiektem zabytkowym jest również zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie jest organizowanych bardzo dużo interesujących imprez cyklicznych. Trzeba udać się głównie na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele świętej Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, podczas, którego zawodnicy poławiają dorsze ze statku.

Darłowskie plaże mieszczą się na terenie dzielnicy Darłówko. Wyjątkowo ciekawa jest plaża zachodnia – piaszczysta i rozległa z bogatym zapleczem wypoczynkowym. Na fanów czynnego wypoczynku w Darłowie i jego okolicach czeka też: całoroczny Park Wodny „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Warto także polecić nadzwyczaj ciekawe szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Pełną ofertę na wypoczynek 2014 w Darłowie można wyszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na poniższe linki:
– agroturystyka Darłowo
– hotele Darłowo (czytaj w serwisie[)