Dla wielu odbiorców sieci zagadnienia z obszaru elektryki czy fizyki są niemalże wiedzą tajemną. Niewiele osób ma pojęcie o zasadach funkcjonowania różnych urządzeń. Niektórzy jednakże chcieliby samodzielnie sprostać wyzwaniom z tych dziedzin. Co więc mogą uczynić? Mogą przykładowo napisać w wyszukiwarki You Tube lub Google wybrane frazy, takie jak: enkoder inkrementalny, czujniki fotoelektryczne czy czujnik odległości sick, tam znajdą wiele cennych informacji na wspomniane tematy. Fachowe ich wyjaśnienie może pomóc w zrozumieniu funkcjonowania konkretnych urządzeń lub nawet może być zachętą do podjęcia samodzielnych działań w tym temacie.

czujniki - montowanie

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com
W niniejszym artykule skupimy się na objaśnieniu zasad funkcjonowania czujnika fotoelektrycznego, który jest stosunkowo niedrogim urządzeniem. Jest to urządzenie, które jest złożone z powiązanych dwóch diodek, które są zespolone w plastikowej obudowie. Te diody są oderwane od siebie plastikową przegrodą. Pierwsza z nich jest tak naprawdę diodą podczerwoną, która przesyła światło na takiej samej zasadzie, jak dioda w pilocie od telewizora. Pozostały element, który wygląda na diodę, jest w rzeczywistości fototranzystorem. Jest on uaktywniony, gdy świeci na niego jakieś światło. W niniejszym przypadku będzie to podczerwone światło, przekazywane przez wspomnianą diodę. Dioda ta świeci, na skutek czego światło uderza w bazę tranzystora, która następnie emituje prąd. Bardzo podobne rozwiązanie jest wykorzystane w transoptorach. Zobacz produkty na stronie:

Do czego może służyć czujnik fotoelektryczny? Jego zastosowanie jest dość szerokie. Mocno użytecznym wydaje się przeznaczenie go w charakterze czujnika zbliżeniowego. Podobne zastosowanie ma czujnik zbliżeniowy ultradźwiękowy. Funkcjonował on trochę inaczej, ponieważ posiadał mały głośnik, który wysyłał sygnał. Sygnał ten odbijał się od przeszkody i następnie powracał. W ten sposób można było ustalić odległość od wiadomej przeszkody. Zobacz stronę:

Działanie określonego czujnika jest nader podobne, z tym że jego zakres działania jest o wiele mniejszy. Jego odległość funkcjonowania wynosi parę centymetrów, gdy czujnik ultradźwiękowy działa na odległość do trzech metrów. Czujnik fotoelektryczny sprawdzi się doskonale jako czujka antywłamaniowa. Przykładowo przy otwarciu elektrozaczepy usunięta zostanie przeszkoda i czujnik wtedy zadziała.