Audytor wewnętrzny jest przedstawicielem działu audytu wewnętrznego, jego zadania więc mają polegać na uczestniczeniu w projektach audytorskich lub wykonaniu prac założonych w planie audytu. Jaka jest ta praca? Każdy audytor musi zrozumieć jak najlepiej cele organizacji, specyficzny klimat ryzyka finansowego czy operacyjnego, w jakim działa dana organizacja.

Niezbędne jest też zrozumienie różnych zewnętrznych regulacji czy potrzeb, jakie reprezentują akcjonariusze oraz inni pracownicy firmy.

Kto może zostać audytorem wewnętrznym?
Ścieżkę kariery w tej dziedzinie możemy realizować w sumie w 3 miejscach. Pierwszą z nich będzie firma audytorska, to znaczy prywatne firmy trudniące się audytem na zamówienie. Inne lokalizacje to dział audytu wewnętrznego oraz wybrany odmienny dział firmy. Audytor wewnętrzny jest coraz mocniej cenionym fachowcem na rynku pracy. Niemniej, żeby tak było wymagane jest 2-3 letnie doświadczenie, a co więcej powinien on posiadać sporą wiedzę teoretyczną. Musi rozumieć procesy biznesowe, perfekcyjnie pojmować metodologię dokonywania audytu – akademiaecoms.pl

zapoznaj się z ofertą

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com

Niezwykle istotne są udokumentowane kwalifikacje zawodowe. Może być też tak, iż dany audytor jest po prostu w okresie uzyskiwania kwalifikacji. Najbardziej istotne cechy takiego fachowca to zdecydowanie dokładność oraz terminowość, a jednocześnie gotowość do częstych podróży służbowych. Jak audytor wewnętrzny posiada umiejętności zarządzania zespołem i konieczną wiedzę merytoryczną, to jest w stanie awansować na managera ds. audytu wewnętrznego. Niemniej, są także inne możliwości lepszej kariery.

Możemy na przykład zostać specjalistą albo kierownikiem w jednym z działów operacyjnych. Można też zostać kontrolerem finansowym w małej firmie. Z pewnością ułatwi zdobycie konkretnych kwalifikacji, jak ACC czy CIMA.

Korzystnie stale trzymać rękę na pulsie, to znaczy rozwijać się w tej wąskiej specjalizacji, pomagają w tym z pewnością właściwe szkolenia, jak audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością szkolenie (więcej na ).

Kiedy przeczytasz już informacje na omawiany wątek, to polecam przeczytać również inne teksty na ten temat – one również będą wciągające.

Branie udziału w takich dodatkowych szkoleniach na pewno pomaga w samorozwoju. Zwłaszcza, iż aby być coraz lepszym specjalistą warto zawsze jednocześnie się dokształcać.