Branża IT od dawna jest w ogromnym rozkwicie, zawód specjalisty IT jest aktualnie jednym z najbardziej popularnych i najlepiej płatnych. Wszystko wynika z tego, że komputery są bardzo często wykorzystywane w biznesie i życiu codziennym, i zwyczajnie potrzeba rzeszy pracowników do tego, żeby opracowywać na nie różne programy, testować je i wdrażać. Jeszcze kilkanaście lat temu typowy informatyk kojarzył się z brodatym panem, który o komputerach wiedział wszystko. Obecnie sprawa wygląda całkowicie odmiennie – informatyka to tak ogromna dziedzina, że nastąpiły węższe specjalizacje.

programista

Autor: Berliner.Gazette
Źródło: http://www.flickr.com
Ludzie pracujący w tej branży z reguły ograniczają się do jednego lub co najwyżej kilku obszarów i w tym stają się specjalistami, a pozostałe rzeczy znają bardzo pobieżnie albo nawet wcale – chcę znaleźć pracę jako programista. W dużej mierze będzie to wynikać z faktu, że technologie zmieniają się w błyskawicznym tempie i jest ich tak duża liczba, że zwykły pracownik nie byłby w stanie wszystkiego się nauczyć. A jeżeli specjalizuje się w jakiejś jednej rzeczy, to i tak cały czas powinien się uczyć i zdobywać nowe wiadomości.

Tak dynamiczny rozwój technologii informatycznych przekłada się bezpośrednio na zapotrzebowanie na świetnie wyszkolonych pracowników. Zresztą wystarczy przejrzeć ogłoszenia firm poszukujących ludzi aby zobaczyć, jak dużo zapotrzebowania istnieje na rynku – ogłoszenia typu praca programista w zasadzie cały czas są widoczne, a firmy mimo wszystko mają duży problem z zatrudnieniem właściwych kandydatów. Wynika to także z tego, że do niedawna jeszcze nasze szkoły wyższe trochę sobie przespały rozwój informatyki i po prostu nie uczyły odpowiedniej ilości studentów.

programista w pracy

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie zmienia się dużo, ponieważ wszyscy widzą potrzeby rynku, i na dużej części uczelni zostały otwarte kierunki wiążące się z nowymi technologiami. Jednak mając na uwadze ilość niezbędnych ludzi do pracy i tak należy się spodziewać, że ogłoszenia analityk it cały czas będą się pojawiać. I co najgorsze dla właścicieli firm, to mogą przez długi czas tak sobie wisieć, gdyż stanowisk zaczyna być dużo więcej niż pracowników. Co rzecz jasna wcale specjalistów od IT nie martwi – IT Kontrakt Sp. z o.o..