Corocznym obowiązkiem jest przedstawienie rozliczenia PIT. Wcześniej niż inni, bo jeszcze w styczniu, powinni rozliczyć się z fiskusem m.in. przedsiębiorcy na ryczałcie czy ludzie posiadający regularne przychody z najmu. Trzeba zatem pamiętać wówczas o tym, że do 31 stycznia musimy złożyć niezbędne rozliczenia.

kobieta rozliczająca podatki online

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle dużo ludzi zleca wypełnienie PITa osobom z zewnątrz, zwykle profesjonalnym księgowym, którzy za pewną opłatą wykonają rozliczenie za nas. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku osób, które muszą dokonywać bardzo złożonych rozliczeń. W prostszych przypadkach wcale nie trzeba kontaktować się z księgowym, aby uzupełnić niezbędne rozliczenia dla urzędu. Nawet samemu w sprawny i prosty sposób powinniśmy dokonać rozliczenia – służy temu np. pit online.

W rozliczeniu mogą nas wspomóc m.in. specjalistyczne darmowe programy, które odnajdziemy w internecie. Aby znaleźć właściwą stronę, na której znajdować się będzie program pomagający nam w rozliczeniach, wystarczy, iż wpiszemy w wyszukiwarkę interesującą nas frazę, np. jak rozliczyć pity 28 itp. Dzięki temu niezwykle szybko pojawią się oczekiwane wyniki, prezentujące serwisy, umożliwiające szybkie rozliczenie naszego PITa.

Programy tego typu są darmowe i w wielu sytuacjach bardzo łatwe w użytkowaniu, z tego powodu bez wątpienia wszyscy z nas będą w stanie poradzić sobie z nimi (przekonaj się). Czasami konieczne jest jednak np. ściągnięcie wybranego programu, chociaż nie zawsze. Najczęściej naszym zadaniem jest jedynie dopisanie w wyznaczone miejsca poszczególnych informacji związanych z przychodami. Następnie system samodzielnie oblicza wartości, które trzeba wpisać do naszego dokumentu. Później pozostaje już jedynie złożyć konieczny podpis i oddać rozliczenie PIT do urzędu w wyznaczonym terminie.

Co interesujące, obecnie wcale nie musimy iść do urzędu, by móc oddać nasze rozliczenie PIT. Możemy rozliczyć się drogą elektroniczną, co dla większości z nas jest o wiele bardziej wygodne i bez wątpienia sprawniejsze. Nie tracimy czasu na czekanie w kolejkach i rozmowy z urzędnikami. Dodatkowo nie jesteśmy ograniczeni przez godziny działania urzędu. W dowolnym miejscu i o dowolnym czasie możemy złożyć wszystkie rozliczenia. Elektroniczny PIT wypełniamy dokładnie w taki sam sposób, jak tradycyjny „papierowy” dokument.