Dobór zawodu jest niezwykle ważną decyzją. Nierzadko wpływa on na całe życie człowieka. Niewłaściwy wybór – rozbieżny z upodobaniami lub zainteresowaniami bądź w branży nasyconej – może doprowadzić do trudności ze znalezieniem pracy a co się z tym wiąże niespełnienie. Przy wyborze najlepiej zadać sobie pytanie jakie zawody będą poszukiwane za 5-6 lat? Tyle bowiem trwa mniej więcej edukacja.

programista

Autor: Matthew Ragan
Źródło: http://www.flickr.com

Takie dane można odnaleźć w necie w serwisach ekonomicznych i agencjach zatrudnienia. Szczególną uwagę warto jest kierować na te drugie, bowiem zwykle agencje rekrutacyjne dysponują najświeższymi danymi.

Interesuje Cię omawiany wątek? Jeśli tak, to po przejściu na stronę www odnajdziesz podobne interesujące informacje, których nie stracisz z pamięci przez długi czas.

Warto również próbować posiłkować się publikowanymi co pewien czas w czasopismach rankingami zarobków. Trzeba być jednak dosyć ostrożnym gdyż w takich rankingach znaczenie mają także oczekiwania kandydatów, które mogą być nie realne. Dobrym przykładem są tu młodzi programiści. Dobrą kadrę możesz znaleźć tym linkiem.

Branża informatyczna rozwija się ogromnie prędko, w związku z czym za potrzebami rynku pracy nie nadążają uniwersytety. Ofert pracy w tym sektorze jest tak bardzo dużo, że to początkujący programiści narzucają warunki, często jeszcze na studiach otrzymują posady na bardzo atrakcyjnych warunkach. Niedobór tego typu pracobiorców na chwilę obecną to blisko 20-30 %. Tak duże zapotrzebowanie może powodować „wyścig wynagrodzeń” i podnieść oczekiwania finansowe. Takie właśnie zjawisko może utrudniać podjęcie postanowień o wyborze rodzaju kariery, gdybyśmy się skoncentrowali jedynie na oczekiwaniach a nie na realnych możliwościach.

programista

Autor: Berliner.Gazette
Źródło: http://www.flickr.com

Programiści jednakże jak się przewiduje będą potrzebni i z pewnością w przyszłości poszukiwani. Jeśli natomiast chodzi o młodych ludzi, przesadnie wysoka płaca za czas jakiś ulegnie redukcji do rozsądnego pułapu. Jeśli więc obecny uczeń liceum rozsądnie podejdzie do swoich przyszłych oczekiwań finansowych na pewno znajdzie w przyszłości dobrą posadę. Programiści na rynku zatrudnienia mają także tą przewagę, iż mogą swą profesję wykonywać w on-line co może być atrakcyjne i dla firmy i dla pracownika, gdyż z jednej strony ogranicza konieczność utrzymywania następnego oddziału firmy co obniża koszta działania, a z drugiej strony daje pracownikowi większą swobodę, (choć zarazem wymaga od osoby tak pracującej niemałej samodyscypliny).