Czy odnotowaliście fakt, iż sprężyny są w większości przedmiotów codziennego użytku? Trzeba tylko porozglądać się dookoła, by wymienić co najmniej kilka rzeczy, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być chociażby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest malutka, ale niezwykle istotna.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

A sofa? To pewne, że, wielu z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny dźgające w plecy przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie było minęło. Produkcja (zobacz pillowplate) sprężyn poszła do przodu od tamtego czasu znacznie i dziś kanapy i materace sprężynowe są komfortowe i wytrzymałe i nie musimy się obawiać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i takie przypadki.

Wiele sprężyn można odszukać w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i wiele elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli spojrzymy na podwozie, albo pod maskę bez kłopotu, od razu dostrzeżemy co najmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się kilka typów sprężyn. Są sprężyny naciskowe – czyli takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy naciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Są również sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w piwnicy przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą nakładamy wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Choćby dla zabawy możemy pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Właściwie w każdym kiosku możemy kupić bardzo długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – można kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.