
A sofa? To pewne, że, wielu z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny dźgające w plecy przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie było minęło. Produkcja (zobacz pillowplate) sprężyn poszła do przodu od tamtego czasu znacznie i dziś kanapy i materace sprężynowe są komfortowe i wytrzymałe i nie musimy się obawiać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i takie przypadki.
Wiele sprężyn można odszukać w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i wiele elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli spojrzymy na podwozie, albo pod maskę bez kłopotu, od razu dostrzeżemy co najmniej parę sprężyn.

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się kilka typów sprężyn. Są sprężyny naciskowe – czyli takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy naciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Są również sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w piwnicy przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą nakładamy wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Choćby dla zabawy możemy pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Właściwie w każdym kiosku możemy kupić bardzo długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – można kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.
Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.
Najnowsze komentarze