Serwerownia jest miejscem potrzebującym specjalistycznego wyposażenia. Oprócz niezwykle pojemnych dysków twardych potrzebny jest szereg wyspecjalizowanego sprzętu, który pozwoli na dobre działanie takiego miejsca. Niezwykle istotne jest również posiadanie profesjonalnej kadry, potrafiącej prawidłowo taki sprzęt przystosować do działania.

Cooler Master Elite 343

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Oprócz tego potrzebne jest wyspecjalizowane oprogramowanie, zaprojektowane specjalnie do takich działań. Najczęściej kupowanym oprogramowaniem do wykorzystywania w kontekście serwerów jest zestaw winsvrstd 2008r2 sngl olp nl. Jest to profesjonalny program, specjalnie stworzony do tego celu przez firmę Microsoft. Informatycy cenią sobie wsparcie techniczne, które ta korporacja zapewnia swoim użytkownikom.

UrządzeniaSerwery do właściwego działania wymagają ponadto urządzeń określanych jako switche. Są to przyrządy łączące poszczególne segmenty sieci komputerowej. Narzędzia te z uwagi na zróżnicowane wykorzystanie charakteryzuje rozmaita ilość portów ethernet. Dla małych serwerowni najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest J9661A. Ten przełącznik posiada jedynie 8 portów ethernet i jest idealny dla klientów planujących założenie małego serwera. Najczęściej wybieraną alternatywą w zbliżonej cenie jest J9145A. Urządzenia te odróżnia jedynie parę parametrów technicznych, każdy informatyk (outsourcing informatyczny dla firm) powinien jednak być w stanie dobrać najlepszy sprzęt dla swojej firmy. Pamiętajmy również o routerach (tu znajdziesz więcej), tak ważnych dla połączenia z siecią.

Odbiegnijmy trochę od tematu samej serwerowni. W biurze pracownicy mają do czynienia ze stanowiskami komputerowymi. Jeśli chodzi o komputery stacjonarne czy laptopy wydajność (link do polecanej strony) ich jest istotnie ważna. Zależy to oczywiście od zajmowanego stanowiska i charakteru firmy. Wiadomo jednak, że grafik powinien mieć bardziej wydajną kartę graficzną niż na przykład księgowa. Jednak wymagane jest, by sprzęt był wydajny w miarę możliwości firmy.

Większe serwerownieDuże serwerownie wymagają odpowiednio większych i odpowiednio bardziej kosztownych przełączników. Przy utworzeniu średniej wielkości serwera przydatny może być J9019B, który jest wyposażony w 24 porty oraz szereg przydatnych udogodnień. Dla przedsiębiorstw, którym i to nie wystarcza, stworzono jeszcze większe i wydajniejsze switche. Najbardziej znaczący potentaci w branży IT używają takich przyrządów, jak na przykład J9147A, który ma aż 44 porty i jest przeznaczony dla najbardziej zaawansowanych serwerowni. Tego typu przyrządy, często w parach po parę sztuk, są umieszczane w szafach do tego przeznaczonych, tak, żeby ograniczyć ilość plączących się kabli. Skonfigurowanie tego typu urządzenia wymaga jednak bardzo kompetentnych pracowników.