W minionych i dawno zapomnianych czasach piękne konie spełniały funkcję środka do przemieszczania. Na różnych gospodarstwach wykorzystywano je do prac na roli

.

Niebywała siła tych niepozornych zwierząt była w przeszłości szeroko wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Prości chłopi zaprzęgali konie i orali przy ich użyciu swoje poletka. W miastach konie były wykorzystywane do komfortowego przemieszczania się. Niektórzy zaprzęgali je do swoich bryczek, inni wierzchem przemieszczali się z jednego miejsca na miejsce. Z chwilą skonstruowania mechanicznych

koń

środków transportu rola koników znacznie się odmieniła. W danej chwili stworzenia te służą do celów rekreacyjnych. Wiele ludzi chce posiadać osobistego konika i raz na jakiś czas udać się wierzchem na wyjątkową i rekreacyjną wycieczkę.

Właśnie wobec tego stworzonych zostało mnóstwo stadnin, w których da się przechowywać swoje konie i w dogodnym czasie cieszyć się ich obecnością. Mnóstwo gospodarstw agroturystycznych trzyma konie tylko po to, aby robić w czasie zimy kulig. To doskonała rozrywka. Dzieci świetnie się bawią na sankach zaś dorośli najczęściej zasiadają w dużych saniach i cieszą się pięknymi krajobrazami. Kulig raduje nie tylko w trakcie podróżowania. Zazwyczaj kończy się smakowitym biesiadowaniem w otwartej przestrzeni pośród ciekawej zieleni jak również w gronie uradowanych biesiadników.

Konie oprócz roli rozrywkowej pełnią znacznie poważniejszą rolę. Mianowicie w wielu przypadkach prowadzona jest z ich udziałem hipoterapia – czytaj więcej pod tym linkiem. To forma zdrowej rehabilitacji psychicznej i ruchowej. Metoda ta działa wieloaspektowo, czyli działa równocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie jak również społecznie. Hipoterapia stosowana jest zarówno u dzieci, nastolatków, jak i u dorosłych ludzi. Obejmuje głównie wszystkie osoby niepełnosprawne ruchowo jak też umysłowo. Zbawienne dla zdrowia efekty kontaktu z koniem znane były już w dawnych czasach. Aczkolwiek jako technika terapeutyczna pojawiły się w aktualnej medycynie dopiero w latach 60, głównie w neurologii, ortopedii i psychiatrii.

Widać wobec tego, że konie mają dobroczynny wpływ na ludzi. Wzbudzają podziw jak również uznanie. Kontakt z tymi zwierzętami dodaje niezapomnianych wrażeń.

Jeśli zaciekawił Cię opublikowany w tym miejscu materiał, śmiało zobacz dodatkowo towarzyszące informacje (https://www.mikolaje.pl/) – one także są godne polecenia.

Przynosi odprężenie oraz w dużym stopniu poprawia samopoczucie.