Aparat fotograficzny na wczasy. To prawdopodobnie najczęściej nabywana – prócz samych ofert wakacyjnych w biurze podróży – rzecz zaraz przed wyjazdem na letni odpoczynek.
Jak go wyselekcjonować? Na co zwracać uwagę? Jakiego rodzaju cechy musi mieć doskonały, aparat wakacyjny? Jesteś amatorem i w ogóle nie masz pojęcia o co w tej fotografii idzie? Nie wiesz co to jest przysłona, ogniskowa? I z tego powodu odrzucasz cały rynsztunek, jaki ma cokolwiek więcej poza funkcją „krajobraz”, nocne zdjęcia”? Błąd! Nabądź sprzęt, jaki pozwoli Ci się kształtować, myśleć w czasie pstrykania.

LED

Autor: Motorola
Źródło: Motorola
Wikipedia

Autor: Simon Fraser University – University Communications
Źródło: http://www.flickr.com
Niech posiada wszystkie te „zdjęcia w ruchu” oraz inne ustawienia. Lecz sam zobaczysz, iż w miarę zdobywania biegłości zaczniesz używać funkcji półautomatycznych, zaczniesz wykonywać doświadczenia. Pojmiesz o co chodzi w procesie fotografowania. Będziesz czerpać z fotografii o wiele więcej przyjemności. Ważne, ażeby ustawienia dostępne były z poziomu „puszki” aparatu – w pokrętłach oraz guzikach, a nie zaszyte głęboko w menu ekranowym.
sigma 18-200

Autor: TRANSCEND
Źródło: TRANSCEND
kamery sigma 18-200 potrafią być ciężkie, wyjątkowo owe bardziej profesjonalne. Natomiast ciężar (regeneracja zacisków hamulcowych do samochodów ciężarowych) męczy, szczególnie jeżeli jest gorąco. Kup sprzęt nie za duży. Oprócz mniejszej wagi zdobędziesz jeszcze coś: malutki aparat fotograficzny mniej zwróci na siebie uwagę. I nie chodzi wyłącznie o złodziei, ostrzących zębiska na Twój ekwipunek. Lecz o ludzi, których będziesz fotografować. Z mniejszym aparatem jesteś bardziej anonimowym fotografikiem a także zrobisz lepsze ujęcia. Nie nabywaj też jakiejś miniaturki.

Szczególnie kiedy nie masz dłoni Calineczki. Malutkie aparaty niekomfortowo się obsługuje. Poza tym miniaturyzacja oznacza jedno: rezygnację z funkcji, jakie się „nie pomieściły”.