Projekt ogrodu to sporo pracy, a gdy w najważniejszym punkcie umieścimy oczko wodne, powinniśmy szczególnie o nie dbać. To naprawdę dekoracja, szczególnie jeśli zadbamy o najładniejsze rośliny. O czym należy pamiętać, decydując się na swój prywatny staw przy domu?

Oczko wodne jest głównie elementem dekoracyjnym ogrodu dla fanów ryb i roślin wodnych. By rzeczywiście można było się nim cieszyć i przede wszystkim chwalić znajomym, należy o nie dbać. Pielęgnacja i napowietrzanie stawu muszą odbywać się regularnie, dlatego warto zatroszczyć się o obowiązkowość.

Akwarium

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Czystość wody
Istotne, by weryfikować parametry wody eksperckimi urządzeniami ze sklepów z akcesoriami akwarystycznymi. Podstawą jest czysta woda w stawie, więc najważniejszy jest dobry filtr. Trzeba go systematycznie oczyszczać, chociażby pod bieżącą wodą. Trzeba też wiedzieć, że bakterie, wytworzone na nim są wyjątkowo ważne, dlatego nie można zbyt dobrze wyczyścić filtru. Jeżeli zaniedbamy ten proces, trzeba zmienić wodę w stawie, przynajmniej częściowo. Napowietrzanie również jest bardzo ważne, konieczne będą więc pompy wodne i fontanny. W gorące dni uzupełniajmy wodę, która wyparuje.

Glon to wróg

akwarium

Źródło: flickr.com

Kiedy jest ciepło i słonecznie, pojawiają się glony. Szkodzą nie tylko wyglądowi, ale głównie mieszkańcom oczka. Trzeba więc regularnie je likwidować samodzielnie. Oczywiście można pomagać sobie specjalnymi sprzętami do tego celu stworzonymi lub zwyczajnymi narzędziami ogrodowymi. Małe glony trzeba jednak wyłowić specjalnymi sieciami. Nie powinno się stosować chemii, szczególnie, gdy w wodzie pływają. Więcej w temacie oczka wodnego i akcesoriów jest tu:

Zwierzęta i rośliny
To oczywiste, że należy zadbać o żyjątka z oczka wodnego. Odpowiednia woda, pozbywanie się glonów – łączą się z tym bez dwóch zdań. Ryby musimy regularnie karmić czym karmić kota i poznać ich zachowania. Nietypowy problem należy sprawdzić. Rośliny z kolei powinniśmy regularnie przycinać i czasami nawozić, gdy nie rosną. Gdy jednak są zbyt bujne, rozsadzajmy je. Nawozy i pokarmy dla rybek wybierajmy jedynie ze sprawdzonych źródeł.