Ludzie mają możliwość porozumiewać się wzajemnie na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystywana od kilkudziesięciu lat komunikacja radiowa, która używana jest do dzisiaj przez np.

IT

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
przeróżne służby mundurowe albo lecznicze.
Dla niektórych osób radiokomunikacja to zamiłowanie, które mogłoby łączyć się z ich działalnością zarobkową. Jest to jednak bardzo rozbudowana dziedzina, którą można by podzielić na kilka podstawowych działów. Do pierwszego z nich można by zaliczyć urządzenia, których mogą używać osoby indywidualne (bez wyrabiania dodatkowych pozwoleń) urządzenia PMR czy niezwykle popularne radia CB. Telefony PMR pozwalają na odbywanie połączeń w zasięgu ok. 1 kilometra. Radia CB z kolei to niemalże obowiązkowe oprzyrządowanie wszystkich zawodowych kierowców, a ich zakup może się zwrócić w ciągu jedynie paru dni. Innym działem mogłaby zostać radiokomunikacja amatorska, która funkcjonuje na analogicznej zasadzie co radia CB, jednak dostęp do używanych w tamtym miejscu częstotliwości radiowych wymaga wyrobienia licencji oraz zaliczenia stosownego egzaminu. Dla oddanego krótkofalowca prawdziwą dumą jest przeprowadzenie udanej konwersacji na naprawdę długim dystansie, np.

Po przeanalizowaniu tego materiału, polecam (https://robotywogrodzie.pl/serwis-robotow-koszacych/) inne wiadomości na przedstawiany temat, które okażą się równie absorbujące.

Europa-Stany Zjednoczone.

Trzecim rodzajem jest łączność profesjonalna, w której nie ma miejsca na jakieś niedociągnięcia. Taki rodzaj transmisji jest wykorzystywany przez różnego rodzaju służby, np. pogotowie, straż pożarną czy wiele innych.

Radiokomunikacja specjalistyczna jest o tyle korzystniejsza od np. telefonów komórkowych, że nie ma tu opłat nawiązywania połączenia, ani tym bardziej samej rozmowy. Przeważająca większość służb wykorzystuje pasma UKF. Odległości między stacjami bazowymi a samochodami przykładowo drogówki czy ITD wynoszą ok. 50km.