Elektroniką nazywamy taką branżę techniki oraz nauki, która specjalizuje się wytwarzaniem oraz przetwarzaniem sygnałów występujących w formie napięć i prądów elektrycznych albo pól elektromagnetycznych.

Fernando Alonso

Autor: Samsung
Źródło: Samsung
Przy wykonaniu celów są wykorzystywane różne ustawienia oraz przyrządy, czyli elementy aktywne: tranzystory, tyrystory, czy układy scalone. Okazują się być to tzw. półprzewodniki, albo lampy próżniowe, zatem triody, diody, pentody itp. Są także części bierne, czyli kondensatory, rezystory, cewki albo diody półprzewodnikowe. Części akustoelektroniczne z kolei to m.in. rezystory, filtry, linie opóźniające, albo czujniki. Jednak elektronika to również części optoelektroniczne, zatem światłowody, lasery, czujniki promieniowania, itp. W elektronice występują także elementy fotoniczne, czyli łączące elementy akustoelektroniczne z optoelektronicznymi. To m.in. wzmacniacze, modulatory albo detektory.
elektornika

Autor: Dawid Dawidowski
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli spojrzymy na przeszłość, to elektronika wyrosła z radiotechniki. Należałoby dodać, że elektronika to nauka interdyscyplinarna, która koncentruje w sobie wiedzę z przedziału elektrochemii oraz elektrotechniki. Ponadto elektronika to również Informatyka albo mikroelektronika. W obecnych czasach elektronika (elementy półprzewodnikowe) ze względu na duże zapotrzebowanie z różnych dziedzin życia, ma w sobie także bardziej znaczącą liczbę kierunków. Do najważniejszych zaliczają się też telekomunikacja, optoelektronika, elektronika cyfrowa, czy też lasery. Postęp elektroniki możemy zawdzięczać badaniem w różnych dziedzinach nauki, a najbardziej w fizyce (półprzewodniki, magnetyzm czy też optyka), a także chemii czy też matematyki. Dzięki tej ostatniej nauce w elektronice powstały zdolności wykorzystywania tej nauki w analizie zachowawczej, przetwarzaniu sygnałów czy też analizie stabilności.

Warto dodać, że chociaż obecnie o wiele tańszym rozwiązaniem jest kupno nowego sprzętu, niż naprawianie uszkodzonego, to jednak jako zamiłowanie elektronika jest nadal niezwykle popularna.