komputery są sprzętami podobnymi, jak każdy inny sprzęt. Aby dobrze funkcjonowały, należy się o nie odpowiednio troszczyć.
Chodzi tu o przecieranie za pomocą szmatki monitora czy też o zachowanie ostrożności z różnego typu cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl

Należy pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy sieci. Dzięki niniejszym wskazówkom można by osiągnąć następny poziom wtajemniczenia, gdyż mógłbyś stać się pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeśli jest podłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogłyby one (jeśli komputer jest na stałe podłączony do sieci internet) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem.

Warto obejrzeć inne nasze strony (https://qalcwise.com/apps/zamowienia-zarzadzanie-zakupami/), by przeczytać inne ciekawe artykuły na ten temat. Nie czekaj więc i kliknij tu!

Jeżeli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę dobrze byłoby sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu obecnych w systemie narzędzi. Po włączeniu wiersza poleceń trzeba wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną pokazane wszelkie aktualne istniejące połączenia razem z ich stanem.

Wyrażony będzie również końcowy adres IP i numer portu. Jeśli podejrzewasz, że niektóre z połączeń nie powinny być użyte, należy spróbować napisać: „netstat -ab”. Będą wypisane nazwy docelowych hostów oraz programów, z jakich połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe reguły utrzymywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli zarządzania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, lecz trzeba bardzo ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli mamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe i antyszpiegowskie, należy czasami samodzielnie sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać opcję „Właściwości”, a w następnej kolejności na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.