Polskie kopalnie są miejscami pracy dla bardzo wielu górników, natomiast pozyskiwany w nich węgiel jest konieczny Polakom, na przykład do ogrzewania ich domów. Złoża węgla, które są dostępne w kraju czekają na wydobycie, więc bardzo często powstają nowe kopalnie. Przykładem może być na przykład kopalnia węgla brunatnego, jakiej powstanie jest planowane na terenie gminy Krobia. Niestety, te plany wywołały protest gminnej ludności. Z jakiego względu?

Mining machine

Autor: Marco Hamersma
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawowym powodem jest obawa mieszkańców o jakość ich życia po powstaniu kopalni. Najczęściej, jako zagrożenie wskazują oni wpływ na środowisko naturalne, a w związku z tym, również na zdrowie ludzi. Dodatkowo, wiele osób martwi się losami tamtejszego rolnictwa, jakie jest jedną z najistotniejszych działalności zarobkowych w regionie. Założono dedykowany serwis internetowy prowadzony przez osoby protestujące przeciwko pracy tego rodzaju kopalni, na którym zamieszczane są opracowania wskazujące na ewentualne niebezpieczeństwa oraz opracowania fachowców. Czytaj na ten temat więcej: stopkopalni.pl/kopalnia-odkrywkowa/.

Ponadto, prowadzone jest też konto na portalu społecznościowym Facebook, przy pomocy którego protestujący chcą dotrzeć do możliwie jak największego grona osób. Oczywiście, inwestorzy odpierają podobne zarzuty wskazując, że na innych obszarach, na jakich pracują kopalnie odkrywkowe rolnictwo (ładowacz czołowy) ciągle znakomicie prosperuje. W dodatku, kiedy wydobycie jest zakończone, lokalne obszary są rekultywowane. Na obszarze kopalni mają zostać wykorzystane wszystkie nowoczesne urządzenia, jakich zadaniem jest ograniczenie pylenia, na przykład zraszacze. Kliknij: .

kopalnia odkrywkowa

Autor: Drakt Kranre
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu, pył będzie pojawiał się w zasadzie wyłącznie na terenie wydobycia. Mieszkańcy jednakże wskazują, że praca kopalni może doprowadzić nawet do przesiedlenia mieszkańców 22 wsi. Osoby te będą musiały opuścić swoją ziemię oraz domy. Kopalnia będzie jednakże oznaczała z drugiej strony zapewnienie kolejnych miejsc w pracy, co w warunkach polskiego bezrobocia ma ogromne znaczenie. Reasumując – protest mieszkańców przeciwko powstaniu kopalni odkrywkowej zatacza zdecydowanie szersze kręgi. Obie strony mają rzecz jasna własne racje, jako że powstanie kopalni będzie niosło za sobą dużo korzyści. Ostateczna decyzja z kolei należy do stosownych władz, jakie muszą porównać wszystkie za i przeciw.