Po zmianie ustroju z socjalistycznego na kapitalistyczny pozmieniało się wiele. kilka lat wcześniej wyjazdy za granicę to była trudna rzecz. Granice były pozamykane, a Mur Berliński skutecznie rozdzielał dwie części Europy. Po upadku komuny nadeszły zmiany, a po wejściu Polski do Unii Europejskiej rozpoczęło się na szeroką skalę otwieranie granic innych członkowskich państw. Polacy ruszyli tłumnie, szczególnie do UK.

spotkanie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Sypnęło nowymi obcokrajowcami w Wielkiej Brytanii, gdzie wcześniej najtłumniej widziane narodowości to Hindusi. Teraz nasi rodacy tłumnie stawili się na budowach, w domach opieki społecznej, zakładach i oczywiście zaczęli wizyty w brytyjskich pośredniakach. Całe życie zostało przewrócone do góry nogami. Ludzie, którzy wcześniej nie mogli się odnaleźć w naszym kraju niespodziewanie uzyskali awans: praca i bez porównania korzystniejsze wypłaty niż w Polsce. Nie każdemu się jednocześnie udało, wielu albo powróciło do kraju, albo|lub wylądowało w noclegowni.

Tego typu wyjazdy wiążą się jednakże także z odosobnieniem. Nie wszyscy, bowiem wyjechali z dziewczyną, mężem, nie każdy miał kogoś u swego boku. Spowodowało to wysyp osób samotnych żyjących nagle poza własnym miejscem narodzin. Single w UK to więc duża grupa przybyszów, która nie tylko, że oderwana od korzeni, to dodatkowo bez bliskiej osoby, która wesprze, podtrzyma na duchu, doradzi.

kawiarnia

Autor: Sagafredo
Źródło: Sagafredo
Wraz z wyjazdami poczęły więc powstawać inicjatywy mające na celu pomaganie żyjącym tam Polakom. Wielu słyszało historię polskich sklepów, jakie zaczęto otwierać w Londynie, a teraz istnieją także w mniejszych angielskich miastach.

Jeśli intryguje Cię ten wpis, to bez ociągania kliknij tutaj i zobacz dodatkowo inny tak samo absorbujący polecany wpis (http://www.stajniaiskra.pl/).

Dobrze znane są gazety wydawane jedynie dla naszych rodaków, oczywiście tworzone w naszym języku. Powstało mnóstwo portali, informacyjnych, o tym, jak sobie poradzić w Anglii, jak znaleźć zatrudnienie, porady podatkowe, ale także właśnie dla tej grupy ludzi, singlów, którzy chcą znaleźć drugą połówkę, powstały portale randkowe – zobacz pod tym linkiem.

Każde z tych działań dobitnie pokazują, iż Polak poradzi sobie wszędzie. nasz rodak w innym kraju jest konsekwentny, jest skrupulatny. ze swobodą odnajduje się w innym kraju i układa tam sobie życie, identycznie jak we własnym kraju. Z czego to się bierze, ta łatwość przystosowania się? Może nasza historia, lata niewoli i rozbiorów spowodowała, iż swobodniej nam się dostosować do zmian niż pozostałym nacjom. To na pewno jedna z przyczyn, ale oczywiście nie jedyna.