Gdy używamy drukarki czy kopiarki musimy dowiedzieć się jak w dobry sposób ją eksploatować, jaka firma zapewnia nam usługi serwisowe w razie kłopotów i jakiego rodzaju ewentualnie części czy wymienne elementy powinniśmy posiadać, lub raz na jakiś czas zamawiać. W zasadzie mówimy tu o tuszach i tonerach, gdyż to elementy, które okresowo nabywamy i wymieniamy.

Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson
Na początek wyszukajmy sobie sprawdzonego dystrybutora. Najlepiej od razu przy zakupie sprzętu dowiedzmy się czy sprzedający ma możliwość również dostawy tonerów. Zazwyczaj właśnie tak jest. Naturalnie istotne jest aby były to elementy wysokiej jakości. Część ludzi obawia się zamawiać inne tusze niż takie dystrybuowane przez producenta maszyny, której używają, a to zupełnie niepotrzebne. Tusze zamienniki zazwyczaj są tak samo dobre, a oczywiście kosztują mniej. Jeżeli tylko kupujemy je ze sprawdzonego źródła i używamy zgodnie z instrukcją z pewnością nic się nie wydarzy. Tanie tusze wcale nie muszą być byle jakie.

drukarka

Autor: Epson
Źródło: Epson

Najistotniejsze jest, by tusze do drukarek spełniały swoją rolę i pasowały do używanego przez nas sprzętu. Można kupować je w sieci, można przez telefon, możemy jeździć bezpośrednio do dystrybutora. Wszystko uzależnione jest od tego co ustalimy ze sprzedającym. Nie ma oczywiście żadnego sensu kupowanie wielu tonerów czy tuszy na zapas. Nie jest dla nich dobre leżenie w szafie. Sprawdźmy też, że sprzedający, od którego zamawiamy tusze również nie sprzedaje tych zalegających od lat na półce. To niezwykle ważne. Podobnie jeśli chodzi o tonery do drukarek. Właściwie nie istnieje coś takiego jak „termin przydatności do użycia” dla tonera, producenci mogą wpisać tylko graniczną datę gwarancji na produkt, ale naturalnie lepiej nie używać tych, które przeleżały kilka lat. Zakup nowego tonera jest zdecydowanie bardziej opłacalny niż zmiana maszyny na nową, kiedy aktualna zostanie zniszczona przez stary lub reflektometr optyczny e-vemco zły tusz czy toner.

Drukarki i kopiarki to maszyny niezwykle intensywnie eksploatowane w każdej firmie. Dbajmy o nie odpowiednio, zmieniajmy części gdy jest to zalecane, kupujmy dobre tusze i tonery, a wtedy zyskamy pewność, że maszyna będzie służyć nam przez lata bezawaryjnie.