W układach elektrycznych i elektronicznych często przychodzi konieczność sterowania pewnymi częściami obwodu przy pomocy innych elementów. Doskonałym przykładem może to być zwyczajna pralka, w jakiej układ sterujący musi w odpowiedniej chwili włączać i wyłączać elementy wymagające napięcia sieciowego, to znaczy silniki i grzałki. Możliwe by to nie byłoby bez pewnych elementów, a do tego typu zastosowań najczęściej wykorzystuje się przekaźniki i styczniki.

grzałki

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com
Działają one dokładnie w taki sam sposób, to znaczy obwodem roboczym będzie sterował oddzielny, odizolowany układ który wysyła sygnały do załączenia lub wyłączenia. Różnica pomiędzy tymi elementami jest taka, że przekaźniki wykorzystywane są do niskoprądowych sygnałów, na przykład przy systemach sterowania PCL, a styczniki mogą sterować układami większej mocy – . Tak więc przy pralkach elementem, który będzie odpowiedzialny za włączenie grzałki jest stycznik, poza sprzętem AGD znajdują one zastosowanie przy wentylatorach, lampach i innych podobnych urządzeniach.

Styczniki przeważnie są używane jako jeden z elementów układów sterujących, do prawidłowego działania będą potrzebować jednak dostarczenia w odpowiednich momentach sygnałów. Niekiedy jest jednak konieczność wyłączenia lub załączenia danego urządzenia w określonym czasie, i przeważnie nie ma potrzeby montowania do tego oddzielnego układu. Jak się jednak okazuje, doskonale w takiej roli będą się sprawdzać przekaźniki czasowe, jakich głównym zadaniem jest właśnie uruchamianie się w zaprogramowanym przez używającego okresie czasu. Całym sterowaniem zajmuje się przekaźnik, i na nim też bezpośrednio określa się zakres czasowy, po testowanie automatyczne jakim ma rozpocząć działanie.

Element silnika

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Typowe czasowe przekaźniki mają całkiem spore możliwości sterowania, od ułamków sekundy do kilku dni – dobry sprzęt – przekaźniki. Pozwala to na duże możliwości regulacji, szczególnie że samo programowanie czasu ogranicza się do ustawienia odpowiedniej wartości na przekaźniku. Niektóre wersje są dużo bardziej zaawansowane, dzięki czemu da się je użyć w bardziej skomplikowanych układach sterujących.