Z usług lotniczych korzystamy coraz chętniej, ponieważ ceny biletów są dużo niższe aniżeli kilka lat temu. Musimy być jednak świadomi tego, że ewentualne kłopoty jakie mogą się pojawić na lotnisku, mogą być dla nas powodem do domagania się odszkodowania. O jakich przypadkach mowa? Między innymi o przeróżnego rodzaju spóźnieniach, odwołanych lotach, Zagubionych bagażach itd. Sytuacje takiego typu wbrew pozorom nie są rzadkie, zatem warto wiedzieć, w jaki sposób się w takiej sytuacji zachować i czego oczekiwać od przewoźnika.

W chwili, gdy wystąpi jedna z zaprezentowanych powyżej okoliczności pracownik przewoźnika powinien poinformować zainteresowanych o przysługujących im prawach. Może się jednakże zdarzyć, że tego nie zrobi, zatem warto być świadomym tego, jakie prawa nam przysługują. Co najistotniejsze, w momencie zgubienia albo zniszczenia przez przewoźnika bagażu, trzeba przede wszystkim wypełnić odpowiedni druk i zgłosić reklamację. Obowiązkowe jest także wycenienie poniesionej szkody.

lotnisko

Autor: Junpei Abe
Źródło: http://www.flickr.com

Nieco odmiennie wygląda sytuacja w przypadku opóźnionych lotów, braku dostępnych miejsc w samolocie bądź lotów, które zostały anulowane. W przypadku opóźnienia przewoźnik winien zagwarantować posiłki oraz napoje, szansę wykonania bezpłatnego telefonu jak i nadania dalekopisu. Jeżeli lot jest opóźniony o przynajmniej 5 godzin, pasażerowi posiadają prawo do otrzymania zwrotu kosztów biletu – korzystaj z usług SKY Legal. Jeżeli opóźnienie wymaga przedłużenia pobytu o jeden dzień lub kilka, przewoźnik powinien zapewnić nocleg w hotelu oraz nieodpłatny transport na lotnisko. Odszkodowanie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym przysługuje natomiast w momencie, kiedy do celu podróżny dotrze z opóźnieniem wynoszącym co najmniej 3 godziny.

W momencie anulowania lotu przewoźnik musi zwrócić koszty biletu lub ewentualnie zaoferować inne połączenie. O ile zastępcze połączenie odróżnia się wyraźnie od pierwotnego, pasażerowi też należy się odszkodowanie. Aby dowiedzieć się nieco więcej w temacie, warto przeanalizować efekty wyszukiwania dla zapytania odwołany lot odszkodowanie. Dowiemy się przez to między innymi tego, w jakiej wysokości dostać można odszkodowanie.