Innowacje sprawiają, że polska ekonomia szybciej nabiera mocy. Zasadniczo nadal nie jesteśmy za bardzo innowacyjnym krajem, na nieszczęście nie ma wielu firm, które robią coś odmiennego, aniżeli konkurencja. I choć jeszcze daleko nam do choćby RFN, to na szczęście sytuacja się poprawia.

Na przykład kancelaria (raczyński & pawełek) patentowa warszawa ostatnimi czasy przyjmuje sporo większą liczbę interesantów. To świetna informacja, ponieważ na patentach można zarabiać bardzo dużą kasę. Jeśli nie chcielibyśmy, aby Polska ciągle była przede wszystkim kojarzona z tanią siłą roboczą, musimy starać się wspierać rodzimych przedsiębiorców – to jest w stanie dać naprawdę sporo!

wzór przemysłowy i biuro patentowe

Autor: Saint-Gobain Abrasives AB Sweden
Źródło: http://www.flickr.com

Generalnie sama ochrona znaku towarowego i patentów jest stosunkowo ciężki, to nie jest prosty i błyskawiczny proces. No i tutaj prośba do polskich rządzących – byłoby wspaniale, gdyby wreszcie czymś dużo łatwiejszym było rejestrowanie swoich znaków towarowych bądź patentów. Przecież wszelkie problemy, zbędna biurokracja, itp., powodują, że właściciel firmy nie może spowodować, iż będzie się rozwijał. Przedsiębiorcy w Polsce poświęcają za wiele czasu na niepotrzebne formalności, które sprawiają, że zamiast funkcjonować, rozwijać biznesy, muszą marnować jakże cenny czas.

W jaki sposób jednakże w ogóle zarabiać pieniądze na czymś takim jak chociażby zwalczanie nieuczciwej konkurencji? Cóż, raczej niewielu przedsiębiorców ma taką możliwość. Głównie z tego powodu, że generalnie, aby móc coś interesującego, wielce niezwykłego dokonać, bez wątpienia trzeba mieć spore doświadczenie. Trzeba także sukcesywnie inwestować znaczące środki we własną firmę. Czyli jak widać, wyłącznie zamożne firmy, zarządzane przez inteligentnych ludzi, mogą odnieść jakikolwiek sukces. No cóż, inflacja sukcesu byłaby groźnym zjawiskiem – nie wszyscy są zdolni do sukcesu. Należy postarać się to akceptować, chociaż nie można się w żadnym wypadku poddać.

Warto także niejako zabezpieczyć się przed swoimi konkurentami – przecież wywiad gospodarczy to w XXI wieku absolutny standard. No wiadomo: zapewne nie jesteśmy grubymi rybami, lecz i tak przydałoby się uważać, ponieważ w wielu przypadkach sytuacja jest taka, że człowiek długo pracuje, a później ktoś kradnie jego dzieło. I wbrew wszelkim pozorom, to dosyć powszechny proceder.