Każdy młody gitarzysta próbując swoich sił na samym początku uczenia się szuka odpowiednich piosenek i utworów, które umożliwią mu łatwo pokonać pierwszy okres nauki, a tym samym będą rozwijały różne umiejętności gry na gitarze. Poza ćwiczeniami palców, dzięki którym palce zaczynają pracować właściwie, równo, koordynują się ruchy obu rąk, dobrze jest znaleźć piosenki, które krok po kroku będą rozwijać nasze umiejętności. Wielu młodych początkujących gitarzystów chce grać klasykę rocka.

perkusja

Autor: Matti Mattila
Źródło: flickr.com/photos/mattimattila
Zespoły takie jak AC/DC, Metallica czy Led Zeppelin to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką stanowią kultowe kapele zapisane na kartach historii muzyki ubiegłego stulecia. Patrząc na utwory takich zespołów jak Metallica czy grupa można znaleźć wiele poszczególnych motywów i fragmentów piosenek, które dadzą nam możliwość nie tylko na samym starcie nauki ćwiczyć na gitarze konkretne umiejętności, grając wraz z oryginalnymi nagraniami ale też przyczynią się do tego, że od razu na podstawie prostych riffów będziemy mieli możliwość usłyszeć znany nam kawałek utworu, dzięki czemu będziemy mieli więcej frajdy i radości z efektów naszych starań.

Istnieje wiele piosenek, dzięki którym na samym początku nawet naszej pracy będziemy mogli odczuwać postęp i dobrze je wykonywać, rozwijając tym samym naszą technikę. Jednym z takich utworów jest legendarny utwór pod tytułem One z czarnego albumu Metallici. Rozpoczyna się zagrywką dość łatwą, która w sumie polega jedynie na położeniu pierwszego wskazującego palca lewej ręki na gryfie na drugim progu piątej struny oraz dołożeniu na progu czwartym struny czwartej palca, który najbardziej nadaje się do zagrania w tym miejscu, czyli palca serdecznego.

koncert

Autor: Matheus Misumoto
Źródło: http://www.flickr.com

Z tak ułożoną ręką lewą mamy możliwość zagrania parę początkowych taktów piosenki, jeśli tylko poprawnie naprzemiennie kostkujemy ręką prawą. Warto też tutaj nadmienić, że mimo wyjątkowo prostego ułożenia ręki, aby jak najlepiej wykonać ten motyw, trzeba przede wszystkim skoncentrować się tutaj na utrzymaniu właściwego rytmu. Można więc wyćwiczyć poczucie rytmiki grając bardzo prosty motyw, który w dodatku jest wszystkim znany, więc od razu mamy wrażenie, że gramy tę konkretną piosenkę poprawnie. W każdym zespole znajdziemy takie fragmenty i należī od nich zacząć, żeby następnie sukcesywnie iść do przodu i z poszczególnych wyćwiczonych osobno fragmentów składać już cały znany nam utwór.