Człowiek lubi upraszczać sobie życie, wymyślając programy i narzędzia, które pomagają w codziennych problemach. Księgowość to coś, co wprawia w przerażenie większą część społeczeństwa, gdy zatem zbliża się czas, w którym należy złożyć PIT za poprzedni rok, wiele osób dopada panika.

Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób rozliczyć PIT, nie trzeba natychmiast zgłaszać się do biura rachunkowego i prosić o pomoc, za którą przyjdzie nam sporo zapłacić. Na rynku dostępne są rozmaite oprogramowania, które pomagają szybko i prawidłowo wypisać formularze. Wystarczy posiadać wymagane dane, a program sam pokieruje nas, w które miejsca trzeba wpisać określone wartości.

Ponadto, nie trzeba siedzieć nad kalkulatorem, ponieważ program sam wprowadza wyniki obliczeń w odpowiednie pola. Dzięki korzystaniu z tego typu rozwiązania nie musimy się martwić, że coś źle policzymy i że będziemy musieli składać wyjaśnienia w Urzędzie Skarbowym. Dużo osób skorzystało z dobrodziejstw techniki, wypełniając PIT za 2014 przy pomocy darmowych programów, dostępnych w sieci – tutaj. To łatwy sposób na zrealizowanie obowiązkowych formalności oraz duży komfort psychiczny, który pozwala nie przejmować się, iż oddana deklaracja posiada jakieś nieprawidłowości.

Pity przechowywane w archiwum

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy, kto wypełniał przy użyciu oprogramowania PIT za 2014, świetnie wie, iż program jest dostosowany zarówno do przekazywania deklaracji w formie tradycyjnej, papierowej, jak i do przesłania pliku drogą elektroniczną. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie. Nawet, jeżeli składamy PIT do Urzędu Skarbowego, nie musimy wypełniać druczków, co dotąd było dość czasochłonne, ponieważ w druk etykiety samoprzylepne trzeba wprowadzić sporo danych.

Warto zatrzymać kopię dokumentu na następny rok, bowiem żeby móc rozliczyć się z Urzędem Skarbowym drogą elektroniczną, trzeba w ramach weryfikacji uzupełnić dane podatkowe z poprzedniego roku rozliczeniowego. Pamiętajmy, iż jeżeli wysyłamy PIT drogą internetową – rozliczenie podatków – nie opłaca się zostawiać tego na ostatnią chwilę. Serwery są wówczas przeciążone i złożenie dokumentu może się okazać trudne, bądź nawet niemożliwe. Lepiej zaoszczędzić sobie nerwów, dopełniając formalności z odpowiednim wyprzedzeniem. Wykorzystanie programu do rozliczania PIT sprawi, że wypełnienie formularza zajmie nam tylko chwilę.