Przedsiębiorca nie ma przymusu posiadania konta służbowego, wystarczy że posiada rachunek prywatny za pomocą którego będzie dokonywał transakcji powiązanych ze swoją aktywnością. Nie ma regulacji które normowałyby zagadnienia przymusu posiadania konta jakie winien posiadać podatnik. Istnieją jednakże odstępstwa, gdy konto bankowe dla firmy jest konieczne.

Bank

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com
Zobowiązanie posiadania i użytkowania konta firmowego występuje wtedy, jak transakcje przewyższają 15 000 euro. Przedsiębiorca posiadający tylko rachunek prywatny, kiedy potrzebowałby wziąć pożyczkę na prowadzenie działania, nie będzie mógł wliczyć odsetek od zobowiązania w koszty uzyskania dochodu, taką sposobność zapewnia wyłącznie konto bankowe dla firmy. Pożytkiem z posiadania tego konta jest to, że jest możliwość wykonywać wpłaty do US i ZUS.

Banki prześcigają się w nowo powstałych ofertach dla konsumentów. Transakcje przez platformę internetową, i śledzenie on-line transakcji na każdym etapie jej realizacji stało się codziennością. Wiele banków oferuje swoim użytkownikom konto za darmo. Jedynie kilka banków użycza konta za darmo bez żadnych wymogów. Pozostałe wymagają, aby co miesiąc konto było zasilane określoną sumą, a płatności w sklepach były dokonywane kartą debetową.

Inkaso jest operacją polegającą na wydaniu importerowi przez bank prezentujący dowodów handlowych, czy też finansowych, w zamian za zapłatę eksporterowi scharakteryzowanej kwoty pieniężnej, lub zabezpieczenie jej przyszłej należności. Inkaso należy do uzależnionych postaci płatności, gdyż wejście w posiadanie ładunku jest uzależnione od wypełnienia warunków scharakteryzowanych w zamówieniu inkasa.

Ten produkt(zobacz etykiety pcv) bankowy zaplanowany jest dla konsumentów terenu korporacyjnego jak i detalicznego, eksporterów i importerów. Inkaso jest wygodnym sposobem obsługi transakcji handlowych, w jakich strony kontraktu są gotowe zrzec się zabezpieczenia oferowanego przez akredytywę dokumentową, lecz nadal nie chcą dokonywać dostaw w ramach rachunku otwartego. Taka odmiana płacenia wykorzystywana jest w przypadku, gdy eksporter i importer mają do siebie totalne zaufanie.