Samochód to prawdopodobnie jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku. Auta stały się niezbywalnym elementem naszej codzienności. Są obecne nieomal wszędzie, a ich liczba bezustannie wzrasta.

Tylko w samej Warszawie, zarejestrowano już ponad 1,5 miliona pojazdów. Jednych opisany stan rzeczy nie napawa zbytnim optymizmem, tymczasem inni zacierają ręce. Na przykład ubezpieczyciele. Dla nich znaczy to albowiem „czysty zysk”. Wszyscy zmotoryzowani Polacy muszą wszak ubezpieczyć swe „cztery kółka” na wypadek zdarzeń drogowych. Taki obowiązek nakładają na nas odpowiednie ustawy. Dlaczego polisa OC jest tak ważna? Wyobraź sobie, iż wracasz z pracy do domu. Jest już ciemno. Bardzo szybko zapadł zmrok. Nieoczekiwanie z naprzeciwka nadjeżdża auto. Dochodzi do zderzenia, a Ty zostajesz poszkodowany. Wówczas możesz ubiegać się o zadośćuczynienie z tytułu poniesionych strat. Wypłata odszkodowania z OC sprawcy zazwyczaj następuje po upływie trzydziestu dni od chwili przyjęcia zgłoszenia. Istnieje jednakże pewien warunek:

dokumenty

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com

wszelkie formalności muszą zostać spełnione, natomiast wina sprawcy nie może pozostawiać jakichkolwiek wątpliwości. W przeciwnym razie, cały proces ulega wydłużeniu. Przyznane wnioskującemu środki pieniężne przelewane są bezpośrednio na wskazane konto.

Warto nadmienić, że wypłata odszkodowania (sprawdź więcejprawnik odszkodowania) z OC dotyczyć może nie tylko sytuacji, kiedy na skutek wypadku doznajemy uszczerbku na zdrowiu lecz również „zwykłych” kolizji bez ofiar. Wtedy, sprawca ponosi koszty związane z naprawą pojazdu poszkodowanego.