Organizując urlop albo wypad na weekend, warto wziąć pod uwagę wycieczkę w region Pilicy. rzeka ta to jeden z dopływów Wisły, płynący przez województwa łódzkie, śląskie, świętokrzyskie i mazowieckie. Wizytując ten rejon warto porzucić auta i przesiąść się na dwa kółka lub kajaki. Pilica liczy ponad trzystu kilometrów i na sporej części jej nurtu znakomicie nadaje się na spływy, a wielkie obszary parków krajobrazowych zachęcają do rowerowych przejażdżek.

Pilica pięknie wije się przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, niebo dla fanów dziewiczej przyrody. Składa się on z trzech terenów – Przedborskiego, Sulejowskiego i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Przedborski znajduje się na styku województw świętokrzyskiego i łódzkiego.proponowane informacje (pozostałe wiadomości)Jest słynny z puszcz pełnych dzikich zwierząt i całego mnóstwa flory pod ochroną. W jego okolicy biegnie szlak Rekreacyjny rzeki Pilicy, ciągnący się od Piotrkowa Trybunalskiego aż do wsi Krzętów. Trasa ta zahacza też o Sulejowski Park Krajobrazowy, wytyczony na terenie łódzkiego. W Parku tym znajduje się Zbiornik Sulejowski, świetny na pływanie na rowerach wodnych. Kolejny jest Spalski Park Krajobrazowy, który obok wspaniałej dzikiej natury, oferuje liczne dzieła ludzkiej ręki. W Inowłodzi napotkamy pozostałości twierdzy z Średniowiecza, a w Studziannej można zwiedzić gotycki klasztor Filipinów. Cały krajobraz usiany jest starymi folwarkami i młynami.

Nad Pilicą istnieje kilka szlaków, na które poleca się zabrać kajaki. Warka – Białobrzegi, Warka – Przybyszew, Maluszyn – Chałupy i Chałupy – Łęg Ręczyńskich zaliczają się do najciekawszych spływów, jakie ma w ofercie Pilica. Spływ tą rzeką jest nietrudny i jest odpowiedni dla całej rodziny. Organizowane są zwykle wyprawy weekendowe ze spaniem po drodze, ale rekomenduje się również spędzenie urlopu, podróżując kajakiem przez wszystkie trzy połączone parki krajobrazowe.