Dawniej łatwiej było dostać i utrzymać posadę. Obecnie trzeba wykazać się dużą wiedzą w swej specjalizacji. Człowiek kształci się przez całe życie – to stwierdzenie wydaje się być teraz obowiązujące bardziej niż dawniej.
Istnieje cała masa profesji na świecie, które są związane z tym, że należy występować przed nieznaną grupą osób z przygotowanymi prelekcjami albo wystąpieniami.

Wybór

Autor: HazteOir.org
Źródło: http://www.flickr.com
Są tacy, którzy mają prawdziwy dar i potrafią bez kłopotu odnaleźć się przed uczestnikami. Są jednak też ci, którzy mają z tym duży kłopot. Mimo że są rewelacyjnymi specjalistami w swoim fachu, to nie umieją przekazać swej wiedzy pozostałym, przykładowo na sympozjum, ponieważ nazbyt się denerwują. Jednak wszystko da się jakoś rozwiązać. Obecnie istnieje wiele ośrodków, gdzie profesjonaliści nauczą nas, jak opanować nerwy przed wystąpieniem publicznym i jak powinniśmy wtedy się zachowywać. To bardzo ważne, ponieważ nasze zachowanie wpływa na to, jak nas postrzegają – w tym samym stopniu, jak to, co mówimy. Jeśli zatem niezbędne są nam w pracy wystąpienia publiczne szkolenia szkolenia laboratorium w tym zakresie organizowane bywają w wielu polskich miastach. Należy tylko słuchać wskazówek coachów i postarać się wprowadzać je stopniowo w życie. Po pewnym czasie dostrzeżemy, że nasze prezentacje są coraz bardziej profesjonalne oraz że mniej się przez nie stresujemy.

Pamiętajmy, że nawet osoby szalenie ciche są w stanie nauczyć się, jak być pewnym siebie i fachowym podczas prezentacji przed grupą ludzi.