Zakładając swoją firmę pamiętać też trzeba o niezwykle ważnej sprawie, którą jest opłacanie podatków. Tak naprawdę od każdej zarobionej złotówki trzeba zapłacić daninę do urzędu skarbowego, jeżeli ktoś o tym zapomina albo wręcz z świadomie nie chce płacić, to konsekwencje dla takiej osoby mogą być dość poważne. Urząd skarbowy bardzo surowo karze wszystkich, którzy chcieliby coś ukryć, włącznie z karami finansowymi, ma też liczne sposoby na to, żeby różne nieprawidłowości wyszukać.

biurowiec

Autor: Jeffrey Zeldman
Źródło: http://www.flickr.com
Dla przedsiębiorców problemem może być nie tylko to, że próbują oni uniknąć płacenia podatków. System podatkowy w naszym kraju jest tak skomplikowany, że niekiedy nawet nieświadomie przedsiębiorcy będą popełniali różne błędy. A niestety nadal wiele urzędów nie bardzo chce współpracować z właścicielami firm, a poszukuje każdej możliwości na to, żeby coś wyszukać i zaproponować jakąś karę. Niewłaściwymi poczynaniami urzędnicy doprowadzili do bankructwa już sporo firm w Polsce, z reguły nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji tego, co zrobili.

Mając na uwadze stopień skomplikowania przepisów duża część właścicieli firm korzysta z jakiegoś rodzaju wsparcia księgowego. Jeżeli firma jest duża, to często zatrudnia ona nawet kilka osób do prowadzenia księgowości na etacie, w takich przypadkach pracujące w takiej formie osoby zajmują się głównie rozliczeniami i deklaracjami. Coraz bardziej powszechne jest również korzystanie z propozycji zewnętrznych biur rachunkowych – Pani Wanda Sudoł – doradca podatkowy , w niejednym przypadku takie rozwiązanie będzie znacznie praktyczniejsze i tańsze niż utrzymywanie pracowników na etacie.

Typowe biuro rachunkowe np. z Olsztyna dostaje od swoich klientów informację o wystawionych fakturach i zakupach, pensjach pracowników i pozostałych wydatkach, i w oparciu o to liczy wymagane podatki i wystawia wszystkie deklaracje. Bardzo dużą zaletą korzystania z usług biur rachunkowych jest kwestia odpowiedzialności za wyliczenia. Co prawda nadal to przedsiębiorca odpowiada przed urzędem skarbowym, lecz później każde biuro ponosi odpowiedzialność za wyliczone przez siebie kwoty w zeznaniach podatkowych.

Jeżeli jesteś otwarty na świeże informacje na opisywane zagadnienia, to przenieś się do źródła (http://www.cfoconsulting.pl/budzetowanie-modelowanie-finansowe/), a odnajdziesz tam ważne komunikaty, które okażą się bardzo potrzebne.

Dowiedz się jak dojechać do dobrego biura rachunkowego z Olsztyna (zobacz na mapie).