Od kilku lat mamy w naszym kraju do czynienia z tzw. deregulacją rozlicznych zawodów. Czy to udany proces, czy zły – czas pokaże, albo raczej – rynek zweryfikuje jakość wyświadczanych usług (bo ich tyczy się „uwolnienie zawodów”).

samochód

Autor: Dhinakaran Gajavarathan
Źródło: http://www.flickr.com
spółka

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Deregulacja wywołała potanienie wielu usług, choć są oczywiście przedsiębiorstwa z wielkim doświadczeniem, jakim klientów nie brakuje oraz które cen nie obniżą. Dzisiaj nawet jednostka po internetowym kursie księgowości jest w stanie założyć własne biuro (Sprawdź wirtualne biura warszawa) rachunkowe. Wystarczy że zna pojęcia takie jak przykładowo dekretacja faktur. Nie będzie to co prawda nazbyt mądre posunięcie, w dodatku może się okazać bardzo „bolesne” dla jej klientów, lecz tak to współcześnie wygląda. Dopowiedzieć w tym miejscu jeszcze warto, iż nieświadomość nie zwolni od odpowiedzialności.

rozliczenia

Autor: FutUndBeidl
Źródło: http://www.flickr.com
Z tej przyczyny – chcąc założyć własną firmę – najrozsądniej będzie skończyć szkołę lub uczelnię o profilu rachunkowym i uzyskać najpierw kilkuletnią praktykę na takim stanowisku. Prawo fiskalne w naszej ojczyźnie jest dosyć skomplikowane, w dodatku częstokroć ulega przemianom, czasem „kosmetycznym”, a czasem istotnym. Księgowanie zaś to nie bezmyślne wklepywanie informacji w rubryki. Ważna jest wiedza księgowego oraz śledzenie zmian przepisów. Przed deregulacją tego zawodu taką erudycją oraz doświadczeniem należało wykazać się, aby uzyskać certyfikat księgowego, wydawany przez Ministra Finansów.

W wielu wielkich firmach księgowych oraz księgowo – audytorskich rachunkowi specjalizują się w sprecyzowanych podatkach, gdyż obsługując przedsiębiorstwa realizujące zawiłe operacje gospodarcze jest to po prostu niezbędne.