sprzęty elektryczne są poddane oddziaływaniu prądu o różnym nasileniu. Najczęściej takie nasilenie jest kontrolowane, jednak czasami bywa tak, że napięcie jest zbyt wysokie i wtedy urządzenie jest zagrożone zepsuciem.

Jakiego rodzaju zabezpieczenie stosowane jest na tego typu ewentualne sytuacje?

Ochronnik przeciwprzepięciowy (następna strona) montowany jest na aparaturze w razie tego typu sytuacji. Dawniej zwany był odgromnikiem właśnie dlatego, iż sytuacje, o jakich mowa to na przykład wyładowania atmosferyczne. Wtedy, gdy zdarzy się wyładowanie na przykład podczas burzy, ma miejsce czasowe przepięcie. Taki ogranicznik zmniejsza czas oraz moc impulsu. Takie urządzenie montuje się z reguły na kluczowych elementach sieci elektrycznej, takich jak transformatory.
więcej pod wskazanym adresem

Autor: clry2
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chodzi o ograniczniki fotowoltaika (SP – kable grzejne wrocław) również stosuje je do zabezpieczenia systemu. W fotowoltaice stosuje się przede wszystkim dwa typy ograniczników. W miejscach, w jakich mamy do czynienia ze stałym prądem są to specjalne rodzaje urządzeń, natomiast tam gdzie jest prąd przemienny występują standardowe. Dobrze jest też wiedzieć, że jeśli dobrane będą one w sposób niewłaściwy to realne jest zagrożenie pożarowe. Z pewnością również system fotowoltaiczny musi być zainstalowany wraz z piorunochronem. Jednak używać należy, by tego typu urządzenie nie było zainstalowane w bliskiej odległości od elementów systemu PV.

Takie ograniczniki posiadają szerokie zastosowanie w miejscach, gdzie zagrożenie przepięciami jest realne. Minusem jest na pewno ich cena, dlatego trzeba przeanalizować czy zastosowanie ich jest na pewno dobrą decyzją.