Laser pełni bardzo ważną rolę we współczesnym świecie. W wielu dziedzinach jest wręcz nieodzowny.

Nowatorstwem w świecie medycyny bez wątpienia jest laser CO2, który wykorzystywany jest do usuwania zmarszczek na skórze i blizn po trądziku lub ospie. Taka możliwość usuwania niedoskonałości skóry jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej polecanych.

Laser krzyżowy GLL 2 Professional

Autor: Bosch
Źródło: Bosch

W większości zabiegów odmładzających to właśnie laser pełni najważniejszą funkcję. Jedną z podstawowych korzyści wykonania takiego zabiegu jest doskonały efekt, głównie dzięki nieprzeciętnej precyzji. W trakcie zabiegu z rany nie leci krew, natomiast zabliźnienie zachodzi niezwykle szybko. Mocną stroną jest także to, że ból jest wówczas znacznie niewielki niż po działaniu chirurgicznym. Laser znajduje zastosowanie też w okulistyce przy dokładnym przecinaniu powiek lub spojówek.

Nowy rodzaj lasera – ploter

Ploter laserowy to urządzenie, w którym wykorzystywany jest laser co2. Urządzenie to stosowane jest w produkcji przemysłowej i rozmaitych usługach. Plotery wykorzystywane są do grawerowania oraz cięcia rozmaitych tworzyw – od drewna, poprzez tkaniny, aż do plastiku. Codziennie mamy styczność z przedmiotami, za których wykończenie odpowiada ploter laserowy. Jako przykład mogą zostać podane zdobienia na szklankach, tabliczki z numerem domu (zobacz przewód sterowniczy) czy breloczki do kluczy. Wszystko determinuje laser. Ploter laserowy cechuje duża precyzja i znaczna jakość wykonywanej usługi. Walorem tych urządzeń jest także możliwość połączenia komputera z ploterem, co wzmaga właściwości, jakimi wywyższyć można ploter laserowy. Dzięki temu są intensyfikowane różne sposoby użycia plotera laserowego. Laser nie wymaga materiałów eksploatacyjnych i jest właściwie samoobsługowy. Sam ploter nie jest duży, charakterystyczny dla niego jest niewielki ciężar i ruchoma pozycja robocza.

Konstrukcja oraz właściwości techniczne fiber lasera

Laserowe zamykanie naczynek

Autor: DER-MED
Źródło: DER-MED

Inną opcją jest fiber laser. Wykorzystuje się go także w ploterach. Przewyższa laser CO2, szczególnie jeśli chodzi o szybszą pracę i wyższą jakość działania. Za pomocą tej technologii uzyskać można dokładniejszy kształt m.in. przy grawerowaniu i cięciu tworzyw. Tę techniczną innowację laserową wykorzystuje się przy produkcji systemów wycinania laserowego. Maszyny wykonane w ten sposób cieszą się dobrą opinią oraz zaufaniem wśród liderów największych firm.

Źródło: Lasertechnik