Koniec lutego oznacza czas nadsyłania przez pracodawców deklaracji podatkowych za miniony rok. Sprawdzamy skrzynki pocztowe i mailowe pamiętając o wszystkich umowach, na podstawie których pracowaliśmy w minionym roku. Dla wielu ludzi rozliczenia z urzędem skarbowym ciągle należy do formalności trudnej, głównie za sprawą skomplikowanych wyliczeń w tabelkach formularzy pit. Na co zwracać uwagę, żeby rozliczenie nie sprawiało problemu?
Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy mamy stałą umowę i pracujemy też na jednej umowie, co przeważa wśród osób starszym stażem, rozmaite dywagacje w rozliczaniu się sprowadzają się do jedynego wersu w formularzu. Przy kilku odrębnych zawodach, o dowolnej formie zatrudnienia (o pracę, zlecenie) wyczekujemy do ostatniego formularzu pit 11 od pracodawcy po czym zsumujemy wybrane wersy i kolumny z przychodami w końcu zaliczkami od płatnika. Ważne by obliczenia, również w sytuacji gdy mieliśmy jednego pracodawcę, były sprawdzone kilka razy, najlepiej przez znającego się na księgowości lub pewny program do wyliczana zwrotów za podatki.
Kiedy prowadzimy indywidualną działalność gospodarczą, w tym pozarolniczą, będziemy rozliczali się formularzem Pit 36 – . Wszystkie dochody i straty osiągnięte w roku podatkowym za stosunek pracy, uzyskane stypendia i zasiłki wliczane są w najczęściej stosowany i wybierany przez pracowników formularz pit 37. Serwisy, które zajmują się księgowością i rozliczeniami rocznymi przygotowują oczekującym wszystkie niezbędne formularze, uwzględniające np. dochody z sprzedaży nieruchomości nabytych lub wybudowanych. Odmienny formularz
Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
wypełnią osoby dostające zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (Pit-3), jeszcze inny uzupełnią płatnicy pobierający zaliczki od przedsiębiorców (Pit-4R) druki znajdziesz na tej stronie.
Przy rozliczeniu z podatku nie można pozwolić sobie na żaden błąd. Najmniejsza różnica kwotowa, bez znaczenia czy na korzyść własną czy instytucji skarbowej, przyczyni się do zahamowania procedury wypłaty wyczekiwanego zwrotu. Przy wzięciu pod uwagę czasu oczekiwania na taką informację, czy ponowne składanie i czas oczekiwania, zaliczka pojawi się na rachunkach po dwóch, trzech miesiącach od chwili złożenia deklaracji. Mając ewentualne wątpliwości poradźmy się zatem fachowców lub ludzi, którzy z rozrachunkiem za wcześniejsze lata podatkowe nie mają problemów.
Najnowsze komentarze