Kompletowanie zespołu najczęściej zajmuje trochę czasu, zwłaszcza gdy dopiero startujemy ze swoją działalnością i stawiamy pierwsze kroki. Jeżeli wiele rzeczy umiemy wykonać sami, to bardzo dobrze, ale kwestie rachunkowe, za jakie jesteśmy odpowiedzialni, najlepiej jest powierzyć w ręce kogoś doświadczonego, z właściwym wykształceniem, kompetencjami i zorientowanemu w świecie księgowości. Można wybierać spomiędzy dwóch możliwości – zewnętrznego biura księgowego, albo księgowego na etacie.

Posiadanie wśród pracowników księgowej, która na bieżąco wprowadza i księguje dokumenty a także drukuje faktury itp., jest bardzo funkcjonalne z kilku powodów. Podstawowa sprawa – przepływ informacji jest dużo szybszy. Księgowy po prostu jest w firmie i w każdej chwili może służyć pomocą i radą. Księgowa analizuje miesięczne bilanse, na bieżąco doradzi nam, czy mamy przejść na liniowy podatek dochodowy, rozliczy klientów, sporządzi dokumenty i rozmaite umowy (liniowy podatek dochodowy). Księgowy w firmie może równocześnie pełnić funkcję sekretariatu i nadzorować całą korespondencję. Ponadto przypilnuje wszelkiego rodzaju opłat, podpowie do kiedy PIT, zatroszczy się o sprawy kadrowo-płacowe itp.

dokumenty

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli nasi pracownicy będą używać prywatnych aut do celów służbowych, wtedy możemy zwrócić im koszty używania prywatnych aut. Rozliczać muszą się z faktycznie przebytych kilometrów, a dokument, który powinni stworzyć to ewidencja przebiegu pojazdu, którą prowadzi księgowość. Kilometrówka, a dokładnie jej stawka, oznaczana jest aby ustalić zwrot kosztów podróży w podróży służbowej – w przypadku personelu (czytaj więcej o wypełnianiu kilometrówki). Jednak w sytuacji, gdy autem służbowym będziemy jeździć sami, stawka za 1 km jest niezwykle istotna, ponieważ wydatki związanie z jego eksploatacją możemy wliczyć do kosztów firmy.https://www.eccoholiday.com/kraj/grecja/ – www.eccoholiday.com/kraj/grecja/ -Kilometrówka jest wówczas odejmowana od podatku dochodowego. Należy uważać na liniowy podatek dochodowy!

Gdy nie musimy się głowić, do kiedy PIT albo czy opłata ZUS poszła w terminie, można bez zbędnych czynności poświęcać się naszej pasji i realizować swoje założenia w firmie, poszerzając pole jej działalności i koncentrując się na rozwoju (poznaj portal Cena Biznesu).