Kompletowanie zespołu najczęściej zajmuje trochę czasu, zwłaszcza gdy dopiero startujemy ze swoją działalnością i stawiamy pierwsze kroki. Jeżeli wiele rzeczy umiemy wykonać sami, to bardzo dobrze, ale kwestie rachunkowe, za jakie jesteśmy odpowiedzialni, najlepiej jest powierzyć w ręce kogoś doświadczonego, z właściwym wykształceniem, kompetencjami i zorientowanemu w świecie księgowości. Można wybierać spomiędzy dwóch możliwości – zewnętrznego biura księgowego, albo księgowego na etacie.

Posiadanie wśród pracowników księgowej, która na bieżąco wprowadza i księguje dokumenty a także drukuje faktury itp., jest bardzo funkcjonalne z kilku powodów. Podstawowa sprawa – przepływ informacji jest dużo szybszy. Księgowy po prostu jest w firmie i w każdej chwili może służyć pomocą i radą. Księgowa analizuje miesięczne bilanse, na bieżąco doradzi nam, czy mamy przejść na liniowy podatek dochodowy, rozliczy klientów, sporządzi dokumenty i rozmaite umowy (liniowy podatek dochodowy). Księgowy w firmie może równocześnie pełnić funkcję sekretariatu i nadzorować całą korespondencję. Ponadto przypilnuje wszelkiego rodzaju opłat, podpowie do kiedy PIT, zatroszczy się o sprawy kadrowo-płacowe itp.

dokumenty

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli nasi pracownicy będą używać prywatnych aut do celów służbowych, wtedy możemy zwrócić im koszty używania prywatnych aut. Rozliczać muszą się z faktycznie przebytych kilometrów, a dokument, który powinni stworzyć to ewidencja przebiegu pojazdu, którą prowadzi księgowość. Kilometrówka, a dokładnie jej stawka, oznaczana jest aby ustalić zwrot kosztów podróży w podróży służbowej – w przypadku personelu (czytaj więcej o wypełnianiu kilometrówki). Jednak w sytuacji, gdy autem służbowym będziemy jeździć sami, stawka za 1 km jest niezwykle istotna, ponieważ wydatki związanie z jego eksploatacją możemy wliczyć do kosztów firmy. Kilometrówka jest wówczas odejmowana od podatku dochodowego. Należy uważać na liniowy podatek dochodowy!

Gdy nie musimy się głowić, do kiedy PIT albo czy opłata ZUS poszła w terminie, można bez zbędnych czynności poświęcać się naszej pasji i realizować swoje założenia w firmie, poszerzając pole jej działalności i koncentrując się na rozwoju (poznaj portal Cena Biznesu).