W powszechnym użyciu znajduje się cała masa specjalistycznych urządzeń, z jakich istnienia czasem nie potrafimy zdać sobie sprawy. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu zasad chemii oraz fizyki, dlatego czasami są to rzeczy dość trudne do zrozumienia.

termopara typu j

Autor: wiktor jedrzejczak
Źródło: http://www.flickr.com
Co jest dobrym przykładem?

Dobry przykład to termopara, zwana czasem termoelementem, do jakiego działania wykorzystywana jest teoria Seebecka. To takie zjawisko termoelektryczne, jakie ma miejsce na styku dwóch części zrobionych z innych metali, gdy te posiadają inne temperatury. Właśnie to zjawisko wykorzystuje się gdy mowa o termoparze do pomiaru temperatur. Czasem także urządzenie to służy do dostarczania prądu o bardzo niskim napięciu.

Po przeanalizowaniu tego tekstu, odkryj także (www.foxenergy.pl/) inne wiadomości na prezentowany wątek, które okażą się równie wciągające.

Istnieją różne rodzaje takich urządzeń, na przykład termopara typu k, której używa się w zakresie temperatury od – 200 stopni do 1200.

termopara typu k

Autor: Joe Miserendino
Źródło: http://www.flickr.com
także do tej samej grupy – pierwszej należy termopara typu J, która natomiast jest stosowana często w firmach zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Zakres temperatur w przypadku termopary J jest trochę mniejszy i wynosi od minus 40 do 750 stopni. Ogólnie urządzenia te dzieli się na trzy grupy, natomiast trzecia ma najwyższy zakres temperatur, do dwa tysiące dwieście stopni. Są to termopary wolframowo-renowe. Tego typu urządzenia dają możliwość lokalnego pomiaru temperatury. Nie muszą posiadać one jakiegoś dodatkowego zasilania.

Ogromną ich zaletą jest bardzo duży zakres jeśli chodzi o temperatury, co jest widoczne już chociażby na podstawie takich dwóch powyższych rodzajów urządzeń. Do tego mało skomplikowana budowa jak i duża niezawodność powodują, iż urządzenia te są chętnie wykorzystywane w wielu sytuacjach.