W dziedzinie IT najtrudniej mają osoby, które dopiero zaczynają. Taka osoba powinna zdecydować się na język programowania.
Mógłby to być HTML, JavaScript, CSS czy też Java Developer. Wiedza jest zazwyczaj w zasięgu ręki. Do dyspozycji mamy bezpłatne kursy, e-booki czy też książki lub filmiki na YouTube.

programista

Autor: Miele Sp. z o.o.
Źródło: Miele Sp. z o.o.
Najtrudniej moją osoby początkujące. Kod może wyglądać dla nich jak ciąg nietypowych znaczków, a dziedzina IT jest całkowicie obca. Programowanie oraz cała dziedzina IT bardzo dynamicznie się rozwija, zatem materiały, które mają już kilka lat są już przestarzałe. Jeżeli programowania konkretna osoba uczyć się zamierza dla siebie, to może uczyć się czego będzie chcieć, lecz jeśli chce pracować jako programista, to powinna tego typu osoba uczyć się rzeczy, których potrzebują pracodawcy. W przypadku nauki programowania korzystniej na pewno radzą sobie osoby, które się już orientują w temacie. Wtedy łatwiej wybrać jest konkretny język programowania, biblioteki i programy. Samodzielne uczenie się programowania doskonale rozwija, ale kiedy chciałbyś pracować jako programista, to na rozmowie kwalifikacyjnej może okazać się, że w software house’ach jest potrzebna znajomość różnych technologii.
Niezwykle wielu początkujących programistów koduje do szuflady. Uczą się oni niezwykle dużo, wszystkiego po trochu oraz nie wiedzą wciąż czy potrafią dosyć dużo, żeby rozpocząć pracę w zawodzie programisty. Podobnie jest w przypadku osób, które uczą się zbyt mało, lecz uważają one, że już umieją dosyć dużo. Przerabiając kurs na CodeCacademy dostaje się bardzo wiele komunikatów o już zdobytej wiedzy. Odnieść można wrażenie, że umie się już dużo oraz ruszać można na podbój firm IT. Programowania najlepiej jest się nauczyć programując. Opis zagadnienia może się przydać jako wstęp, wprowadzenie w temat, lecz jak najwięcej należy robić zadań praktycznych, a z czasem również własne projekty.

Nie można by wierzyć w to, że kodowania można by się wyuczyć jedynie oglądając jak jakaś odmienna osoba programuje. Na rozmowach kwalifikacyjnych programiści sprawdzani są w każdym przypadku pod kątem wiedzy praktycznej poprzez zadania. Przez dużo lat rozwoju oprogramowania powstało niezwykle dużo gotowych rozwiązań najpopularniejszych problemów.