Jeszcze kilkanaście lat temu nic nie mogło wskazywać na to, że zaczyna się kończyć era klasycznych aparatów, które wykorzystywały kliszę. Co prawda zaczęły się pojawiać pierwsze cyfrowe urządzenia, lecz jakość ich fotografii nie była najlepsza. Lecz bardzo dynamiczny rozwój technologi spowodował, że wszystko się zmieniło, i obecnie aparatami kliszowymi fotografie wykonują tylko prawdziwi pasjonaci.

fotografia

Autor: Gisela Giardino
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś rynek aparatów cyfrowych rozwija się w dynamicznym tempie, choć ostatnimi czasy rośnie im duża konkurencja pod postacią tabletów i smarftonów, jakie także oferują bardzo duże możliwości. A pośród aparatów można znaleźć modele i prościutkie, które można kupić nawet za sto złotych, i zaawansowane lustrzanki dla zawodowców, kosztujące kilkadziesiąt razy więcej. Takie najzwyklejsze cyfrówki to grupa produktów przeznaczonych dla mniej wymagających klientów.

Po pierwsze mają one niewielkie, kompaktowe wymiary, dzięki czemu doskonale będą się sprawdzać w codziennym zastosowaniu, łatwo je bowiem włożyć do kieszeni czy torebki. Ich użytkowanie jest proste, gdyż będzie się sprowadzać do przyciśnięcia guzika, całą resztę będzie robiło urządzenie.

fotografia

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli ktoś szuka nieco większych możliwości, to i dla niego znajdzie się coś ciekawego. Bardzo chętnie kupowaną grupą aparatów są trochę większe, mające więcej funkcji kompakty. Mają one przede wszystkim większe matryce, pozwalające na uzyskanie zdjęć o lepszych parametrach. Wyposażone są także w mocne obiektywy, umożliwiające zbliżenia nawet czterdziestu razy. No i największym ich plusem, przynajmniej w części modeli, jest ręczne sterowanie parametrami zdjęcia.

Ostatnią kategorię aparatów, przeznaczoną już dla zaawansowanych miłośników fotografowania, są lustrzanki cyfrowe. Zbudowane są one z dwóch elementów, to znaczy korpusu i wymiennych obiektywów.

Jeśli spodobał Ci się analizowany wpis, kliknij ten odnośnik – niewątpliwie również warto zobaczyć tu następny interesujący materiał!

W nich już będzie żadnego kompromisu, w zasadzie każdy parametr użytkownik może ustawić niezależnie, a jakość fotografii jest nieporównywalna z nawet najlepszymi kompaktami albo smartfonami.