Wielu ludzi wybierając się na dużą sportową imprezę albo duży koncert chciałoby świetnie wszystko widzieć, co dzieje się na scenie czy boisku. Jeszcze niedawno, jeśli miejsce było gdzieś na same górze sali, to średnio było to możliwe, lecz dzisiaj nowoczesna elektronika może przyjść z pomocą fanom spragnionym rozrywki na wysokim poziomie.

Zaczęto bowiem szeroko wykorzystywać panele LED, które da się montować w takim rozmiarze, że bez większego problemu każdy będzie mógł zobaczyć emitowany na nich obraz z dowolnego zakątka obiektu (sprawdź na stronie). Dzięki temu zbliżenia, powtórki czy nawet kompletne emitowanie danej imprezy jest możliwa do obejrzenia przez wszystkich, a jednocześnie czuje się atmosferę i magię miejsca, gdzie wszystko się odbywa.

duży ekran LED

Autor: Tom Page
Źródło: http://www.flickr.com

Stadiony i hale to tylko jedno z wielu sposobów wykorzystania tego typu ekranów, bardzo często widzi się je również w zupełnie innych miejscach. Wykorzystując ich właściwości spotyka się je na przykład w systemach ostrzegania ruchem ulicznym, zaczął je używać również rynek reklamowy, który bardzo szybko zaczął doceniać możliwości, jakie tego typu ekrany mogą dać.

Ekrany LED nie mogłyby działać bez zaawansowanej elektroniki, bo to ona właśnie stoi za ich parametrami. Stosuje się w nich niezwykle wydajne, o dużej jasności diody, przez co obraz jest doskonale widoczny nawet z daleka. Ogromnym plusem takich ekranów jest całkowita niezależność od światła słonecznego. Nie ma żadnego znaczenia, czy słońce świeci, czy też jest zupełnie ciemno, ekran za każdym razem będzie wyraźny i widoczny z daleka, jak odwiedź witrynę.

Zaleta ta jest szczególnie przydatna, gdy urządzenie wykorzystywane jest w terenie, gdzie warunki lubią się przecież zmieniać. Każdy ekran LED składa się z dużej ilości malutkich punktów nazywanych pikselami. Wszystkimi pikselami, podobnie jak w monitorach czy telewizorach, sterować można oddzielnie, dzięki czemu powstaje dynamiczny, żywy obraz. Piksele składają się z kilku malutkich diod w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym, przez odpowiednie sterowanie ich jasnością otrzymuje się ostateczną barwę, którą widzi odbiorca.