Żeby wykonać określone obowiązki wobec zatrudnionych, pracodawca powinien często zatrudniać do tego zadania osobę na stanowisku kadrowej. To jest częste zwłaszcza w dużych firmach, gdyż w niedużych firmach tego rodzaju zadania to po prostu domena księgowej.

Co warto wiedzieć na ten temat?
Kadrowa ma bardzo dużo powinności, m.in. sporządzanie umów o pracę, tworzenie świadectw pracy jak również obliczanie wymiaru urlopu. To oczywiście nie wszystkie zadania, ale te w tym miejscu wyszczególnione są jednymi z najpopularniejszych.

Zainteresował Cię nasz frapujący artykuł? Chcesz zobaczyć jego istotne źródło? Zatem chcemy zaproponować Ci przejrzenie nowej strony.

Kadrowa powinna wykonywać je sumiennie, ażeby w razie kontroli którą organizuje PIP nie wynikła tego rodzaju sytuacja, iż coś będzie niedopilnowane.

led

Autor: Angel Breton
Źródło: http://www.flickr.com
W tej sytuacji pracodawca ma kłopot, z tym że jednak następnie wyciągnie on konsekwencje z braku dopilnowania tych powinności przez kadrową. Może ją za to zwolnić, tak więc widzimy, kadrowa ma niezwykle istotne zadania w każdej firmie i musi – jak to się mówi – zawsze trzymać rękę na pulsie, ażeby firma działała jak należy. Dobrze pamiętać, iż kadrowa ponosi trzy rodzaje odpowiedzialności.
120W Notebook Power Adapter

Autor: Trust
Źródło: Trust
Pierwsza to odpowiedzialność służbowa, co oznacza pojawia się wtedy, jak na przykład kadrowa nie potrafi dopilnować terminu wypłaty wynagrodzenia czy czegoś w tym rodzaju.

Kolejna – porządkowa odnosi się do nieprzestrzegania organizacji i porządku w obszarze pracy, trzecia natomiast materialna odnosi się do naprawienia szkody, która była w stanie pojawić się przez zaniechanie albo działanie. W każdej z takich sytuacji są w stanie zostać wyciągnięte właściwe konsekwencje.