Podatki, wysokie składki ZUS, notoryczne borykanie się z urzędniczymi patologiami. Wszystko to sprawia, iż przedsiębiorczy Polacy czują się odstręczani od zakładania swoich przedsiębiorstw.

Absolwenci, studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Coraz to więcej osób decyduje się na zapoczątkowanie działalności w jednym z unijnych państw, oczywiście bez wyjeżdżania z Polski. A czy takowa emigracja podatkowa miałaby sens u naszych zachodnich sąsiadów? Nasi rodacy mogą zakładać działalność w Niemczech na tych samych prawach co Niemcy już od maja 2011 roku. Nie musimy być zameldowani w Niemczech, by założyć spółkę GbR albo jednoosobową działalność gospodarczą – Gewerbe. Starczy, że nasza jednostka będzie miała swą siedzibę w Niemczech. Założenie „wirtualnego biura” u naszego zachodniego sąsiada nie stanowi problemu, bowiem zajmuje się tym wiele firm.
umowa

Autor: Rod Waddington
Źródło: http://www.flickr.com
Otworzenie działalności na obszarze Niemiec łączy się z mniejszymi obowiązkami, głównie w materii składek na społeczne ubezpieczenie. Nie ma obowiązku ich płacenia. Niemiecką emeryturę możemy uzyskać wówczas, gdy jest się zaangażowanym o umowę o pracę. Natomiast każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność musi opłacać składkę zdrowotnego ubezpieczenia, jakie jest znacząco większe niż w naszej ojczyźnie.

Po przeczytaniu tego materiału, polecam internetowa giełda długów inne wiadomości na przedstawiany wątek, które okażą się nie mniej zajmujące.

Zależne jest od wysokości pozyskiwanych przychodów i wynosi mniej więcej 300-350 euro co miesiąc przy przeciętnych zarobkach. Otwarcie najprostszej formy działalności gospodarczej, czyli Gewerbe, zająć powinno nie więcej aniżeli kilka godzin.

Rejestrujemy się w odpowiednim urzędzie, jaki wydaje nam zaświadczenie o prowadzeniu firmy. Koszt zarejestrowania przedsiębiorstwa wynosi od 30 do 60 euro jak też zależy od uzgodnień landu. Potem pozostaje nam wybrać się do urzędu podatkowego w celu uzyskania numeru podatkowego.