Każdy kto ma własną działalność, niezależnie od jej rozmiarów, chce, żeby firmowe dane były w odpowiedni sposób chronione. W obecnych czasach coraz częściej możemy spotkać się z atakami hakerów na korporacje i próby wykradzenia poufnych danych. Żeby temu zapobiegać powinniśmy wykonywać audyt bezpieczeństwa.

Audyt bezpieczeństwa informatycznego to sprawdzenie systemu informatycznego pod kątem bezpieczeństwa a także utrzymania poufności posiadanych danych. Pracownicy firmy, którzy wykonują takie zadania działają tak jak osoby próbujące włamać się do systemu naszej firmy. Symulowany atak (słowny atak na kogoś) hakerski pozwala na określenie słabych stron systemu prowadzonej firmy, dzięki temu

system bezpieczeństwa

Autor: Vancouver Film School
Źródło: http://www.flickr.com

możemy potem w odpowiedni sposób zapobiec atakom wdrażając konkretne ulepszenia. Każda z firm z pewnością posiada dane, które są poufne lub przeznaczone jedynie dla wybranych członków firmy. Z tego powodu właśnie bardzo ważne jest prowadzenie takich audytów co jakiś czas, by sprawdzić czy posiadany system bezpieczeństwa cały czas działa bez zarzutów (zobacz tutaj ).

W obszar audytu wchodzi także badanie zachowań pracowników. Pracownicy mogą zostać narażeni na próbę otrzymania od nich poufnych danych firmy. Bardzo ważne jest, by potrafili się oni w odpowiedni sposób zachowywać w takich sytuacjach jak również by doskonale wiedzieli, które informacje powinny pozostać w firmie. Audyt bezpieczeństwa informatycznego w naszej firmie podsumowywany jest w postaci raportu. Znajdują się w nim obserwacje i porady w jaki sposób należy poprawić bezpieczeństwo danych w naszej firmie. Jeśli pragniemy odnaleźć firmę, która może wykonać tego typu zlecenie powinniśmy poszukać jej w internecie. Niezwykle ważne jest jednak, by miała ona dobre rekomendacje (co należy zrobić? ). Nie można pozwolić na to, by nieuprawnione osoby w trakcie przeprowadzania audytu zaatakowały nasz system oraz wykorzystały zdobyte informacje.

Bezpieczeństwo danych w firmie jest niezwykle ważne z kilku względów. Regularnie wykonywany audyt bezpieczeństwa informatycznego w posiadanej przez nas firmie, zagwarantuje poufność posiadanych danych a także zagwarantuje prywatność naszym klientom, ponieważ większość informacji które posiadamy należy właśnie do nich.