Przygotowanie na wycieczkę górską jest bardzo znaczące – chwiejna i kapryśna pogoda, nagłe zmniejszenie się temperatury w górach są dość powszechne.

Chociaż eskapada w góry to zdrowa forma spędzania wolnego czasu, to może się niedobrze skończyć, jeśli nieprawidłowo się przygotujemy. Pamiętajmy, dobre buty górskie to podstawa, mocne plecaki turystyczne i odzież to druga rzecz.

Zainteresowany zagadnieniem? Poczytaj o tym więcej. W tym celu użyj adresu, jaki przekieruje Cię na stronę. Zapraszamy!

góry zimą

Źródło: pl.tripadvisor.com

Plecaki takie powinny być przede wszystkim praktyczne i objętościowe na tyle, aby spakować w nich nie tylko przekąski, ale i niezbędne artykuły takie jak latarka, kompas czy polar z długim rękawem.

Zanim jednak pomaszerujemy na wyczerpującą pieszą wyprawę górską, powinniśmy pomyśleć o nabyciu nadających się do tego butów. Dobrze dobrane buty trekingowe są wysokie i mają za zadanie chronić kostki przed wyginaniem się . Podłoże buta powinno być twarde, gdyż taka podeszwa strzeże naszą stopę przed dyskomfortem i skaleczeniem ostrymi kamieniami. obuwie powinno być także nieprzemakalne. Znajdziemy je w porządnym sklepie wspinaczkowym.
Po zakupie butów trekingowych, należy nieco poużywać, gdyż wyruszenie na wycieczkę w góry w nieznanych naszej stopie i nienoszonych butach, może skutkować pojawieniem się uciążliwych obtarć i odcisków, dokuczających w późniejszym podróżowaniu.

Jeśli na wyjście w góry organizujemy w wakacje, należy pamiętać nie tylko o letnich, ale i cieplejszych ubraniach. Składnikami naszego ubioru powinny być ciepły polar, komfortowe materiałowe spodnie i ciepła kurtka Goretex. Zamiast kurtki przeciwdeszczowej dobrze sprawdza się także foliowe ponczo, które zakrywa nie tylko nas, ale i plecak turystyczny. Na wycieczkę w góry zalecane jest ubieranie się kilkuwarstwowo, jeśli jednak jak wychodzimy, jest ciepło, długi rękaw i długie spodnie powinny być schowane w naszej torbie. Nasze śpiwory natomiast powinny nas strzec przed zbyt zimnem.

Góry z samolotu

Źródło: en.wikipedia.org

Na otarcia i odciski pożądane byłoby zabrać plastry i odpowiednie maści. Warto nie zapomnieć też o termosie lub o kubku termicznym. Jeśli natomiast wybieramy się na ekstremalne wspinaczki, potrzebne jest, abyśmy odwiedzili pobliski sklep górski. Eksperci powinni dać odpowiednie wskazówki, jaki specjalistyczny sprzęt zapewni nam bezpieczeństwo. Można przeanalizować również nabycie batonów energetycznych bądź zwykłej czekolady, aby zapewnić właściwą ilość kalorii naszemu organizmowi podczas nadmiernego wysiłku fizycznego.

Źródło: Rockcentric.pl