Każdy elektryk, który prowadzi własną działalność gospodarczą musi sobie znaleźć księgowego albo księgową, ponieważ na własną odpowiedzialność raczej nie będzie wypisywał faktur ani wypełniał formularzy dla ZUS-u i pozostałych instytucji publicznych. Przyczyn takiego stanu rzeczy bywa dużo, ale do tych najistotniejszych zaliczymy kompletny brak czasu, jak również brak właściwych wiadomości – w końcu nie każdy ma obowiązek wiedzieć, że w tym roku kwota zmniejszająca podatek wynosi nieco powyżej trzy tysiące złotych. Rewelacyjnych księgowych potrzebują również potężne fabryki, banki oraz placówki oświatowe, w tym też uniwersytety.

Gotówka

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Kto więc zechce zrobić karierę w księgowości, ten ma duże pole do popisu. Jednakże nie każdy pracownik księgowości będzie w stanie zbić kokosy na swoich kompetencjach. Oprócz wiedzy encyklopedycznej, niezbędna jest też praktyka w wymienionym zawodzie. Wykształcenie na światowym poziomie gwarantują nasze uczelnie ekonomiczne, ale o praktykę w cenionym zakładzie pracy jest nieco gorzej.

A właściwe zawsze pracodawcy sugerują się zawartością kolumny doświadczenie zawodowe w cv (Polecam zdjęcia do cv) kandydata. I nic w tym zaskakującego – przecież idealna księgowa to osoba, która może kompetentnie dokonać odliczenia składek zus od dochodów, jak również rozmawiać ze wspólnikami albo usługobiorcami w sposób konkretny i miły równocześnie. Tutaj należałoby jeszcze przypomnieć o umiejętności posługiwania się chociażby jednym językiem obcym.

Rewelacyjna pamięć to jeden z największych sojuszników każdego pracownika działu księgowości. W internecie trzeba cały czas sprawdzać wybrane fakty – kwota zmniejszająca podatek jest co roku inna, więc nie można bazować na danych sprzed pięciu lat (). Takie aktualne wiadomości są bardzo przydatne w czasie narad z pracodawcą, a idealny księgowy na poczekaniu poda wysokość stawek, o które pyta kierownictwo.

Księgowość to określenie bardzo szerokie i każdy pracownik księgowości musi wiedzieć, że z pewnością będzie poproszony o wyjaśnienie innych zagadnień, które bywają jedynie pośrednio związane z jego zakresem obowiązków. I tak, jeżeli rozlicza podróże służbowe, to może być zapytany o to, na jakich zasadach odbywa się homologacja samochodów (). Zresztą wcale nie trzeba być specjalistą rynku pracy, aby wiedzieć, że im więcej ma się kompetencji, tym większe szanse na lepszą pracę.